بهترین پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

بهترین پریودنتیست تهران(متخصص جراح لثه)| دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران
مقالات
2 دیدگاه

یکی از مشکلات و دغدغه بیماران انتخاب یک جراح لثه برای انجام ایمپلنت است. پریودنتیست جزو آن دسته از جراحی‌هایی هست که باید بامهارت و تخصص خاص انجام شود. به‌گونه‌ای که کوچک‌ترین اشتباه در انجام ایمپلنت همراه با جراحی لثه ممکن است بزرگ‌ترین مشکلات را در آینده برای فرد بیمار به وجود آورد.

یکی از بهترین متخصصان جراحی لثه (پریودنتیست) و همچنین بهترین متخصص ایمپلنت در تهران دکتر احسان بیرنگ است که به‌صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند. در این مقاله توضیحات کامل ایشان را در مورد ویژگی‌های یک پریودنتیست (متخصص جراح لثه) خوب و زمان‌های لازم برای مراجعه به متخصص جراح لثه، خواهید خواند. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره با بهترین پریودنتیست (متخصص جراح لثه) در تهران | دکتر احسان بیرنگ

انواع شاخه‌های دندانپزشکی

بیشتر دندانپزشکانی که ما به آن‌ها مراجعه می‌کنیم دندانپزشک عمومی (مانند پزشک عمومی) هستند. آن‌ها کارهایی مانند: معاینه، کشیدن دندان، عصب‌کشی و پرکردن دندان را انجام می‌دهند؛ اما اگر شما برای مثال به عمل لیفت لثه یا ارتودنسی دندان‌ها احتیاج داشتید، لازم است برای این امور تخصصی به متخصصان دندانپزشکی مراجعه کنید.

به نقل از ویکی ‌پدیا، رشته دندانپزشکی:

دندان‌پزشکی دانشی تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به‌عنوان عضوی مهم در سلامت تن و روان، زیبایی و اداکردن کلمات تأمین می‌کند. همچنین به یاری این دانش می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن‌ها جلوگیری نمود. برخی دندان‌پزشکان پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع عمومی درصدد گرفتن تخصص برمی‌آیند. دوره‌های تخصصی به طور میانگین سه سال طول می‌کشند و هر دندان‌پزشک پس از طی این دوره که دستیاری (رزیدنتی) نامیده می‌شود، دندان‌پزشک متخصص در همان تخصص می‌گردد. برای گرفتن برخی تخصص‌ها مانند «جراحی دهان، فک و صورت» زمانی بیش از سه سال لازم است.

 

انواع شاخه های دندانپزشکی | دکتر بیرنگ متخصص جراح لثه تهران

پس طبق توضیحاتی که در بالا داده شد، در علم دندانپزشکی تخصص‌های مختلفی وجود دارد و هر دندانپزشک متخصص در زمینه مشخصی مشغول به فعالیت می‌شود و تخصص خود را دریافت می‌کند. انواع دندانپزشکان بر اساس شاخه و تخصصی که در آن فعالیت دارند، به 8 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. دندانپزشک عمومی

دندانپزشکان عمومی می‌توانند معاینه و درمان را برای تمامی رده‌های سنی انجام دهند. آن‌ها کارهای مربوط به عصب‌کشی، پرکردن، مراقبت و پیشگیری از بیماری‌های دندان را انجام می‌دهند.

 1. تخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

ارتودنسی یا سیم‌کشی دندان تقریباً واژه‌ای آشنا برای بیشتر ما است. ارتودنتیست‌ها متخصصان درمان ارتودنسی هستند. وظیفه آنها مرتب‌کردن شکل و فرم قرارگیری دندان‌ها و تراز فک است. دندانپزشکان ارتودنتیست از ابزاری مانند: بریس و براکت‌های ارتودنسی برای بهبود و درمان مشکلات دندانی بیمار کمک می‌گیرند.

اگرچه که انجام ارتودنسی در سنین رشد و تکامل کودکان و نوجوانان بیشتر مشاهده می‌شود؛ اما در واقع این عمل به یک گروه سنی خاصی محدود نمی‌شود و ارتودنسی بزرگسالان هم توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود.

تخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) | | دکتر بیرنگ متخصص جراح لثه تهران

 

 1. تخصص جراحی لثه و ایمپلنت (پریودنتیست)

متخصص پریودنتیست در دندانپزشکی درمان کننده‌ی بیماری‌ها و مشکلات لثه است. این متخصصین علاوه بر تمرکزی که بر تشخیص و درمان بیماری‌های لثه دارند، درمان بافت نرم و استخوان هم انجام می‌دهند. در ادامه این مقاله توضیحات کامل و جامعی در مورد این حیطه خواهیم داشت.

 1. تخصص درمان ریشه (اندودنتیست)

متخصص ریشه دندان و یا اندودنتیست به‌صورت تخصصی با ریشه دندان‌ها سروکار دارد. معمولاً این تخصص بین مردم با نام “عصب‌کشی دندان” شناخته می‌شود. بیشتر دندان‌هایی که نیاز به درمان ریشه دارند توسط دندانپزشکان عمومی به‌راحتی درمان می‌شوند؛ اما در مواردی که درمان ریشه دندان‌ها سخت و پیچیده باشد و دندانپزشک عمومی نمی‌تواند از عهده آن بر بیاید، کار به متخصص درمان ریشه ارجاع داده می‌شود.

در بسیاری از مواقع که درد در ناحیه دندان وجود دارد و به‌خصوص زمان‌هایی که منشأ این درد مشخص نیست، اندودنتیست‌ها با جراحی انتهای ریشه دندان‌ها می‌توانند کمک زیادی به درمان فرد کنند.

تخصص درمان ریشه (اندودنتیست) | دکتر بیرنگ متخصص پریودنتیست تهران

 

 1. تخصص جراحی دهان، فک و صورت

گروهی دیگر از دندانپزشکان متخصصان و جراحان دهان، فک و صورت هستند که یکی از دشوارترین و طولانی‌ترین دوره‌های تخصصی دندانپزشکی را طی می‌کنند. طولانی‌بودن دوره تخصصی این حیطه به دلیل یادگیری طیف گسترده‌ای از مشکلات دندانی و فکی مانند کشیدن و جراحی دندان‌های نهفته و دندان عقل، جراحی‌های وسیع فک و صورت به دنبال ضربه و آسیب، جراحی‌های همراه با ارتودنسی برای مشکلات شدید فکی، جراحی و نمونه‌برداری از کیست‌ها و تومورهای ناحیه فک و صورت، کاشت دندان (Implant)، انواع جراحی‌های زیبایی صورت مانند عمل بینی، گونه و لب است که می‌توانند انجام بدهند.

تخصص جراحی دهان، فک و صورت | دکتر بیرنگ متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

 1. تخصص پروتزهای دندانی (پروستودنتیست)

زمینه فعالیت متخصصان پرستودنتیست مربوط به بازسازی دندان‌های تخریب شده و ازدست‌رفته است. آن‌ها با انجام درمان‌هایی مانند: روکش دندان (Crown)، بریج (Bridge) و نیز دندان مصنوعی متحرک (دست دندان) سعی در بهبود قدرت جویدن و ظاهر و زیبایی دهان و دندان افراد دارند.

به‌طورکلی پرستودنتیست‌ها باید در تحصیلات خود ابتدا زمینه پزشک عمومی را بگذرانند و سپس وارد دوره تخصصی پروتزهای دندانی شوند و در این زمینه فعالیت خود را پس از اتمام تحصیلات آغاز کنند. متخصصین پروتز در هر دو زمینه پروتزهای دندانی ثابت و متحرک، متبحر و خبره هستند.

تخصص پروتزهای دندانی (پروستودنتیست) | دکتر بیرنگ متخصص پریودنتیست تهران

 1. تخصص دندانپزشکی کودکان

شاید به نظر بیاید که کار دندانپزشک کودکان با بزرگسالان یکسان است؛ اما بهتر است بدانید که به دلیل متفاوت بودن ساختار، درمان و تعداد دندان‌های شیری و همچنین نیاز به روش‌های خاص کنترل رفتاری (روان‌شناسی کودک)، دندانپزشکی برای کودکان نسبت به  دندانپزشکی بزرگسالان بسیار متفاوت است.

اگر در دوران کودکی، از دندان‌های شیری به‌خوبی مراقبت نشود و بهداشت دهان و دندان به‌درستی رعایت نشود، سلامت دندان‌های دایمی در بزرگسالی به خطر می‌افتد. متخصصین این رشته آموزش‌های لازم برای مواجهه و کنترل کودکان و تشخیص و درمان انواع بیماری‌های مربوط به دهان و دندان کودکان را می‌بینند.

تخصص دندانپزشکی کودکان | دکتر بیرنگ متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

 1. تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی زیبایی همان‌طور که از اسم آن مشخص است تنها به انجام امور زیبایی دندان مانند: ایجاد لبخندی زیبا و دندان‌های سفید، می‌پردازند و معمولاً امور درمانی را انجام نمی‌دهند. دندانپزشکان زیبایی در ترمیم (پرکردن دندان)، بازسازی دندان‌ها، اصلاح شکل دندان های نامتناسب، بستن فضاهای بین دندانی، لمینیت دندان‌ها و سفیدکردن دندان‌ها (Bleaching) و سایر پروسه‌های زیبایی آموزش می‌بینند و تخصص پیدا می‌کنند.

تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی | دکتر بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران

پریودنتیست کیست؟

حوزه کاری یک متخصص جراحی لثه و ایمپلنت یا همان پریودنتیست در رابطه‌ با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های پریودنتال (بافت نرم و استخوان) و قراردادن ایمپلنت‌های دندانی است که در آن آموزش می‌بیند و تخصص کسب می‌کند. آن‌ها  علاوه بر بیماری‌های لثه و دهان، در حوزه زیبایی مانند درمان لبخند لثه‌ای هم فعالیت می‌کنند.

یک متخصص پریودنتیست روی بافت نرم، استخوان، خونریزی لثه، تورم لثه، دندان‌های لق شده و درد دهان تمرکز دارد. باید توجه داشته باشید که اشخاصی مانند افراد دیابتی، بیماران قلبی، زنان باردار که در شرایط خاص فیزیکی و بدنی قرار دارند باید زیر نظر متخصص پریودنتیست قرار بگیرند یا حداقل به‌صورت دوره‌ای معاینه شوند.

مشاوره رایگان برای جراحی لثه و کاشت ایمپلنت در تهران | دکتر احسان بیرنگ

متخصصان پریودنتیست ابتدا سعی می‌کنند با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی و غیرجراحی مانند روش‌های جرم‌گیری عمیق، استرلینگ، بیماری لثه را درمان کنند. اگر مراحل بیماری پیشرفته‌تر باشد باید از روش‌های جراحی بافت نرم و جراحی فلپ لثه برای درمان عفونت پیشرفته لثه استفاده شود.

به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص جراح لثه در تهران:

مهم‌ترین علتی که ممکن است افراد به درمان تخصصی و جراحی لثه نیاز پیدا کنند، ایجاد بیماری لثه ناشی از التهاب، عفونت و پلاک است. هر چه‌قدر بیماری لثه پیشرفت کند باعث آسیب به ریشه و استخوان حامی دندان می‌شود و در نهایت دندان لق شده و می‌افتد.

پریودنتیست کیست؟ | دکتر احسان بیرنگ متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

تفاوت بین دندانپزشک عمومی و پریودنتیست چیست؟

فردی که در دوره عمومی و یا دوره پریودنتیست آموزش‌دیده است، دندانپزشک نامیده می‌شود؛ چون هر دوی این دوره‌ها از زیرشاخه‌های رشته دندانپزشکی هستند؛ اما پریودنتیست یک حیطه تخصصی محسوب می‌شود و فرد باید پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، آموزش‌های گسترده و تخصصی را طی مدت سه سال در این رشته ببیند.

یک دندانپزشک عمومی هم می‌تواند بیماری لثه را از طریق جرم‌گیری، درمان دارویی و یا روش‌های دیگر درمان کند؛ اما در مراحل پیشرفته بیماری‌های لثه، فرد حتماً باید به پریودنتیست مراجعه کند و درمان‌های تخصصی‌تر از حوزه یک دندانپزشکی عمومی را برای درمان خود انجام دهد.

تفاوت بین دندانپزشک عمومی و پریودنتیست چیست؟ | دکتر بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران

برای چه مشکلاتی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

تا اینجای مقاله تفاوت بین دندانپزشک عمومی و پریودنتیست را ذکر کردیم و متوجه شده‌اید که در چه مواردی باید به دندانپزشک عمومی و در چه مواردی باید به پریودنتیست مراجعه کنید. در ادامه به‌طورکلی و خلاصه به موارد و مشکلاتی که حتماً لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید می‌پردازیم. این موارد و مشکلاتی عبارت‌اند از:

 • معاینه دوره‌ای برای اطمینان از سلامت دهان و دندان
 • کشیدن دندان
 • عصب‌کشی
 • جرم‌گیری دندان
 • مراقبت‌ و معاینه دندان‌های شیری کودکان
 • رادیوگرافی
 • برخی از روش‌های زیبایی (ونیر کامپوزیت، باندینگ، سفیدکردن دندان)
 • پرکردن و جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان
 • مراقبت‌های پریودنتال غیرجراحی

برای چه مشکلاتی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ | دکتر بیرنگ متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

برای چه مشکلاتی باید به پریودنتیست مراجعه کنیم؟

درمان اولیه اکثر بیماری‌های لثه توسط یک دندانپزشک عمومی قابل انجام است؛ اما بااین‌حال برخی از بیماران ممکن است نشانه‌هایی از بیماری پریودنتال را داشته باشند که در این صورت بهتر است توسط یک پریودنتیست معاینه شوند و تحت‌نظر باشند. در ادامه به‌طورکلی و خلاصه به موارد و مشکلاتی که حتماً لازم است به پریودنتیست مراجعه کنید می‌پردازیم. این موارد و مشکلاتی عبارت‌اند از:

 • قراردادن انواع ایمپلنت
 • تمیزکردن پاکت عمیق
 • حذف بافت نرم
 • بیماری‌های لثه
 • پیوند استخوان
 • کانتورینگ بافت سخت
 • روت پلنینگ
 • افزایش طول تاج دندان

برای چه مشکلاتی باید به پریودنتیست مراجعه کنیم؟ | دکتر بیرنگ متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

چه کسی باید به متخصص جراحی لثه (پریودنتیست) مراجعه کند؟

برای تمام مشکلات پریودنتال که توسط یک دندانپزشک معمولی قابل‌حل نباشد لازم است به متخصص پریودنتیست مراجعه کرد؛ اما در بعضی از افراد به دلیل وجود بیماری‌های زمینه‌ای و یا وضعیت جسمی خاص، باید علاوه بر معاینه اولیه، به‌صورت دوره‌ای هم تحت‌نظر این متخصصین باشند تا از بروز مشکلات و بیماری‌های لثه جلوگیری کنند و در صورت بروز مشکل به‌سرعت و قبل از حاد شدن، آن را درمان کنند.

شرایط خاص و بیماری های افراد شامل موارد زیر هستند:

 • پوکی ‌استخوان
 • زمان بارداری
 • بیماری تنفسی
 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • انواع خاصی از سرطان

چه کسی باید به متخصص جراحی لثه (پریودنتیست) مراجعه کند؟ | دکتر بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران

جمع‌بندی نهایی

پریودنتیست یا جراح لثه و متخصص ایمپلنت، متخصصی است که در پیشگیری و درمان بیماری‌های پریودنتال و گذاشتن دندان به‌صورت ایمپلنت مهارت لازم را دارد. معمولاً متخصص ایمپلنت یک پریودنتیست ماهر و جراح لثه است که بعد از گذراندن دوره عمومی دندانپزشکی باید آموزش‌های لازم را ببینید و با آخرین روش‌های تشخیص و درمان بیماری‌های لثه و دهان آشنایی کافی پیدا کند.

پس بهترین پریودنتیست قادر است که بیماران مبتلا به مشکلات لثه را درمان کند و در کاشت دندان مصنوعی یا همان ایمپلنت مانند یک متخصص انجام‌وظیفه ‌کند. دکتر احسان بیرنگ یکی از متخصصین پریودنتیست در تهران است.

دکتر بیرنگ خدماتی تخصصی مانند: ایمپلنت فوری، ایمپلنت all on x ( ایمپلنت all on 4، ایمپلنت all on 6) و طراحی لبخند دیجیتال را در زعفرانیه تهران انجام می‌دهند. ایشان همچنین گزینه ایمپلنت اقساطی را برای کاهش نگرانی بیمارانشان از بابت هزینه این خدمات درمانی فراهم کرده‌اند.

برای انجام معاینه و برخورداری از تخصص و تجربه‌های بهترین متخصص جراحی لثه در تهران با شماره‌ی: 02126355128 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس مطب واقع در تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، واحد ۱۴ مراجعه کنید.

پست های مرتبط

تفاوت اوردنچر با ایمپلنت | دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران
اوردنچر overdenture  یا ایمپلنت؟ اوردنچر چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دارد؟ در گذشته زمانی که فردی…
بدون دیدگاه
2,419

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • اشرف سلطان زاده
  6 خرداد 1402 3:02 ب.ظ

  اقای دکتر بیرنگ سلام. من 5 سال است که دیابت دارم اما خداروشکر ان را کنترل کردم و وضعیت خوبی دارم اما چند وقتی میشود که لثه های من درد می کند و قرمز شده است و کمی هم باد کرده است و دهانم بوی بدی میدهد حتی بعد از مسواک زدن. میخواستم بدانم که برای معاینه باید پیش متخصص پریودنتیست بروم یا دکتر عمومی؟ ممنون میشوم اگر سوال من را زود جواب بدهید

  پاسخ
  • دکتر احسان بیرنگ
   8 خرداد 1402 1:29 ب.ظ

   درود و احترام خدمت شما خانم سلطان زاده عزیز. من (دکتر احسان بیرنگ) به عنوان یک متخصص جراح لثه در تهران، به دلیل مرتبط بودن علائم شما با بیماری التهاب لثه و باتوجه به شرایط خاص شما که داشتن دیابت است، صلاح میدانم که هرچه سریعتر به یک متخصص پریودنتیست مراجعه کنید؛ اما اگر نتوانستید در اسرع وقت با یک متخصص نوبت رزرو کنید تا حد امکان و تا رسیدن نوبت شما برای مراجعه به جراح لثه، به یک دندانپزشک عمومی مراجعه و مشکل خود به اضافه شرایط بیماری دیابت خود را با ایشان در میان بگذارید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی