همزمان با ایمپلنت می‌توان روکش قرارداد؟

همزمان با ایمپلنت می‌توان روکش قرارداد؟ | دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت فوری تهران
مقالات
بدون دیدگاه

آقای دکتر! راجع به ایمپلنت عادی سؤال پرسیدند و سؤالشان این است که ایمپلنت فوری به معنی گذاشتن روکش در همان جلسه است؟

 

ایمپلنت فوری یک واژه‌ی کلی است؛ درسته! تا به حال متوجه شده‌اید که بسیاری از بیماران از ما انتظار دارند، ما همان لحظه که دندان را خارج می‌کنیم ایمپلنت را بگذاریم و روکش فوری را هم قرار دهیم. در مقالات علمی ما ایمپلنت فوری یا ایمیدیت ایمپلنتیشن (Immediate implantation) یعنی همزمان با خارج‌سازی آن دندان، ایمپلنت را هم بگذاریم؛ اما اگر قرار باشد که روکش فوری هم قرار دهیم می‌شود ایمیدیت رستوریشن (Immediate restoration) که واژه‌ی متفاوتی است. ولی بنده فکر می‌کنم به‌صورت عامیانه این‌ مفهوم جا افتاده است که ایمپلنت فوری یعنی روکش را هم همزمان بگذاریم. ما باید سعی کنیم این را کمی بیشتر توضیح دهیم که مردم عزیزمان این دو را از هم تمایز دهند.

مشاوره دندانپزشکی در تهران،‌دکتر بیرنگ

 

ایمپلنت گذاری فوری یا ایمپلنت فوری یعنی اینکه که ما در همان جلسه‌ای که دندان را می‌کشیم ایمپلنت را هم بگذاریم یا پایه را در استخوان قرار دهیم‌.

اما روکش فوری یعنی همزمان با قرار دادن ایمپلنت، روکش را هم ‌بگذاریم؛ روکش فوری الزاماً همزمان با ایمپلنت فوری نیست. ممکن است فردی دندانش را پنج سال قبل کشیده باشد؛ الان می‌خواهیم برای او ایمپلنت بگذاریم؛ ایمپلنت را برایشان می‌گذاریم. این ایمپلنت، ایمپلنت فوری نیست. وقتی‌که ایمپلنت را می‌گذاریم یک روکش موقتی فوری هم بر روی آن قرار می‌دهیم که آن روکش فوری است؛ پس ایمپلنت یک‌روزه یا ایمپلنت فوری کمی با هم تفاوت دارند. ایمپلنت یک‌روزه، بله ایمپلنتی است که ما پس از جراحی ایمپلنت را قرار داده و روکش فوری را هم می‌گذاریم. اما ایمپلنت فوری یعنی همزمان با خارج‌سازی ریشه، ما مبادرت به قرار دادن پایه‌ی ایمپلنت می‌کنیم. بعد از گذشت چند ماه روکش را می‌گذاریم؛ پس این واژه‌های ایمپلنت یک‌روزه و ایمپلنت فوری را خواهش می‌کنم با هم اشتباه نگیریم تا بتوانیم درمان‌ها و انتظاراتی که از درمان داریم را با هم همسان‌سازی کنیم و پیش برویم؛ سؤال خوبی بود. برای مشاوره رایگان انجام ایمپلنت دندان تهران می توانید با شماره همراه 09101372820 تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی