جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) چیست؟

جراحی ریشه دندان (اپیکواکتومی) چیست؟
مقالات
بدون دیدگاه

آیا می‌دانید جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) چیست؟ دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان تهران، به دلیل مبهم بودن این نوع از روش درمانی، قصد دارند در این مقاله آن را به طور کامل برای شما توضیح دهند.

جراحی ریشه دندان یا اپیکوکتومی زمانی انجام می‌شود که روش درمانی کانال ریشه دندان یا همان عصب کشی، برای بیمار انجام شده باشد؛ اما موفقیت آمیز نبوده است.

جراحی ریشه دندان (اپیکواکتومی)جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) چیست؟

جراحی ریشه دندان یا اپیکوکتومی یک روش جراحی است که در برخی موارد برای درمان مشکلات ریشه دندان انجام می‌شود. وقتی که عفونت یا ترمیم غیرممکن است، ممکن است پزشک متخصص دندانپزشکی تصمیم بگیرد ریشه دندان را جراحی کند.

در این روش، متخصص جراح لثه ریشه دندان را از بین می‌برد یا قسمت تحتانی آن را ترمیم می‌کند. عموماً مقدار کوچکی از سر ریشه ی دندان برداشته می شود و آن قسمت از کانال ریشه را می‌بندد. پس از جراحی ریشه دندان، دندانپزشک شما را راهنمایی خواهد کرد تا به درستی به مراقبت و بهبودی پس از عمل بپردازید.

جراحی ریشه دندان عفونی چه موقع انجام می‌شود؟

جراحی ریشه دندان یا اپیکوکتومی معمولاً در مواردی که درمان ریشه دندان با روش‌های دیگر مثل عصب‌کشی ناموفق بوده است، یا وجود عفونت در این ناحیه باعث شده است که ریشه دندان به‌طور کامل درمان نشود؛ انجام می‌شود. این روش ممکن است در موارد زیر استفاده شود:

  • وجود عفونت دور ریشه دندان که با روش‌های درمانی دیگر قابل درمان نیست.
  • آسیب‌های جدی به ریشه دندان ناشی از ضربه یا تروما.
  • وجود توده‌های برآمده مانند کیست، در ناحیه ریشه دندان.
  • فرسایش شدید ریشه دندان.
  • وجود ساختارهای اضافی یا غیرعادی در ناحیه ریشه دندان که موجب مشکلات درمانی و شکست درمان می‌شوند.

لازم است بدانید که تشخیص و نیاز به جراحی ریشه دندان توسط یک متخصص دندانپزشکی که معمولاً یک پریودنتیست است، باید انجام شود. این متخصص بعد از بررسی و ارزیابی وضعیت ریشه دندان شما، تصمیم مناسب را برای درمان آن خواهد گرفت.

ریشه کلمه اپیکواکتومی

تفاوت عصب کشی با جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) چیست؟

عصب کشی و جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) دو روش درمانی مختلف برای مشکلات ریشه دندان هستند و در شرایط مختلف انجام می‌شوند.

عصب کشی (درمان کانال ریشه دندان)

  • عصب کشی یک روش غیرجراحی است که در مواردی که ریشه دندان آسیب دیده است، عفونت وجود دارد یا درد شدید رخ می‌دهد، انجام می‌شود.
  • در این روش، عصب و بافت‌های مربوطه درون ریشه دندان تخلیه و حذف می‌شوند و سپس ریشه دندان پر می‌شود تا از ورود باکتری‌ها جلوگیری شود.
  • عمل عصب کشی معمولاً توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص اندودنتیست (Endodontist) انجام می‌شود.

جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی)

  • جراحی ریشه دندان یا اپیکوکتومی معمولاً در مواردی که روش‌های عصب کشی قبلی نتوانسته‌اند مشکل ریشه دندان را حل کنند، یا وجود توده‌های کیست مانند در ناحیه ریشه دندان باشد، انجام می‌شود.
  • در این روش، پزشک ریشه دندان را جراحی کرده و بخش متخلخل یا آلوده را ترمیم می‌کند. اپیکوکتومی معمولاً توسط جراح دندانپزشکی یا پریودنتیست (periodontist) انجام می‌شود.

به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت فوری تهران:

تشخیص و تصمیم برای عصب کشی یا انجام اپیکوکتومی، بستگی به شرایط و مشکلات خاص دهان و دندان هر بیمار دارد و باید توسط یک متخصص دندانپزشکی با معاینه دقیق و صحیح تعیین شود تا از بروز عوارض جانبی و مشکلات آینده مانند: عفونت و یا شکست درمان جلوگیری شود.

ارائه خدمات درمان ریشه دندان در تهران | دکتر احسان بیرنگ

مراحل انجام جراحی ریشه دندان (اپیکواکتومی) چگونه است؟

مراحل انجام جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) که عموماً توسط دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت دیجیتال تهران انجام می‌شود، به شرح زیر است:

معاینه اولیه و تصویربرداری

دکتر بیرنگ قبل از جراحی، با استفاده از عکس رادیوگرافی (عکس اشعه ایکس) یا سایر روش‌های تصویربرداری، ناحیه ریشه دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ساختار و مشکلات مربوطه را تشخیص دهد.

آماده‌سازی و بیهوشی بیمار

قبل از جراحی، منطقه مورد نظر به‌طور کامل تمیز شده و بی‌حسی موضعی مانند: تزریق موضعی، اعمال می‌شود تا بیمار احساس درد و ناراحتی در ناحیه جراحی نکند.

برش و دسترسی به ریشه

متخصص جراح لثه با ایجاد برشی کوچک در لثه و بافت‌های محل تعیین شده برای جراحی، به ناحیه ریشه دندان دسترسی می‌یابد.

جراحی ریشه دندان

دندانپزشک متخصص با استفاده از ابزارهای جراحی، بخش آسیب دیده یا آلوده ریشه دندان را برداشته و محل را تمیز می‌کند. سپس ریشه دندان به طور دقیق بریده و ترمیم می‌شود.

ترمیم و بخیه محل جراحی

پس از جراحی، ریشه دندان ترمیم می‌شود و معمولاً بافت بریده شده لثه با بخیه و مواد مناسب درست می‌شود.

دوره نقاهت و بهبودی

پس از جراحی، دکتر بیرنگ شما را راهنمایی خواهد کرد تا به درستی به مراقبت و بهبودی پس از عمل بپردازید. این موضوع شامل مراقبت از محل جراحی، مصرف منظم داروهای تجویز شده، رعایت دستورات تغذیه و رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان‌ها می‌شود.

مراحل انجام جراحی ریشه دندان (اپیکواکتومی) چگونه است؟

آیا جراحی ریشه دندان درد دارد؟

عموماً جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می‌شود، به علاوه ممکن است دندانپزشک از داروهای ضد درد موضعی یا سیستمیک (خوراکی/تزریقی) استفاده کند. این اقدامات به کاهش درد و عدم توجه به جراحی کمک بسیاری می‌کنند.

با این حال، پس از جراحی، ممکن است حساسیت، درد و تورم موقتی در ناحیه جراحی احساس شود. متخصص معالج شما ممکن است داروهای ضد التهاب و ضد درد را به شما تجویز کند تا درد و تورم را کاهش دهد.

معمولاً اغلب افراد بعد از گذشت چند روز بعد از جراحی، بهبودی و کاهش درد را تجربه می‌کنند. در صورتی که درد شدید، خونریزی یا علائم غیرطبیعی دیگر را تجربه می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت با دندانپزشک خود صحبت کنید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص جراح لثه در زعفرانیه تهران به این سؤال پرتکرار شما عزیزان که جراحی ریشه دندان (اپیکوکتومی) چیست؟ پرداختیم. دانستیم که جراحی ریشه دندان یا اپیکوکتومی یک روش جراحی است که در برخی موارد برای درمان مشکلات ریشه دندان انجام می‌شود.

این روش جراحی ریشه، وقتی که عفونت وجود دارد یا ترمیم (مانند عصب کشی) غیرممکن است، انجام می‌شود. در این روش، دندانپزشک متخصص پریودنتیست (periodontist) ریشه دندان را جراحی کرده و بخش آلوده را ترمیم می‌کند.

 همراهان عزیز دکتر بیرنگ علاوه بر تخصص در حوزه جراحی ریشه و لثه، انواع روش‌های کاشت دندان مانند: ایمپلنت all on x (ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6) را هم انجام می‌دهند. برای اطلاع از شرایط ایمپلنت اقساطی در تهران، دریافت نوبت و مشاوره رایگان با شماره: 09101372820 در تماس باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی