فیکسچر ایمپلنت دندان چیست؟

فیکسچر ایمپلنت دندان چیست؟
مقالات
بدون دیدگاه

فیکسچر ایمپلنت دندان که دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت فوری تهران،‌ در این مقاله قصد توضیح کامل آن برای شما عزیزان را دارند، یک قطعه است که به استخوان فک یا فکین پیوند داده می‌شود و به عنوان پایه‌ای برای نگه‌داری پروتز دندان مصنوعی عمل می‌کند. ایمپلنت نوعی دندان مصنوعی و یک روش ترمیمی در زمینه ایمپلنتولوژی (علم ایمپلنت‌های پزشکی) است که به کمک آن می‌توان دندان‌های از دست رفته را جایگزین کرد.

فیکسچر ایمپلنت دندان به شکل یک پیچ طراحی شده است و به طور معمول از جنس تیتانیوم یا مواد مشابه ساخته می‌شود که به بافت استخوانی فک جوش می‌خورد. پس از ادغام کامل ایمپلنت با استخوان، پروتز دندان مصنوعی بر روی فیکسچر ایمپلنت نصب می‌شود. این پروتز می‌تواند یک دندان مصنوعی تکی یا یک پل دندانی باشد؛ این موضوع بستگی به تعداد دندان‌هایی که نیاز به جایگزینی دارند، دارد.

گارانتی کیفیت و طول عمر بالای ایمپلنت | دکتر احسان بیرنگ

اجزای ایمپلنت دندان چیست؟

همانطور که در بالا هم گفته شد، ایمپلنت‌ها به عنوان جایگزین دندان از دست رفته عمل می‌کنند. پایه یا فیکسچر ایمپلنت به طور عمده از مواد تیتانیومی ساخته می‌شوند. این روزها، انواع مختلفی از برندهای ایمپلنت مانند: ایمپلنت آلمانی،‌ ایمپلنت سوئیسی و ایمپلنت آمریکایی در دسترس هستند، اما اغلب این برندها به طرز چشمگیری از نظر ساختار با هم مشابه هستند.

در ابتدا، باید با اجزای مختلف ایمپلنت دندانی آشنا شویم؛ که اتفاقا یکی از این اجزا، “فیکسچر” است. اجزا اصلی یک ایمپلنت دندانی به شرح زیر است:

1. پایه یا فیکسچر (Fixture)

این قطعه به عنوان پایه اصلی ایمپلنت عمل می‌کند و به استخوان فک متصل می‌شود. فیکسچر به عنوان یک ریشه مصنوعی عمل می‌کند و به کمک ادغام با استخوان، پایه‌ای استوار برای پروتز (تاج) دندان مصنوعی فراهم می‌کند.

استفاده از فیکسچر ایمپلنت دندان به عنوان یک پایه استوار و پایدار برای پروتز دندان مصنوعی کمک می‌کند تا فرد قابلیت مصرف غذا و گفتگو را داشته باشد و ظاهر طبیعی دهان را حفظ کند. این روش به عنوان یک راه حل دائمی و بلندمدت برای افراد عمل می‌کند.

2. هیلینگ یا فرم دهنده لثه (Gingival Former)

این قطعه پس از نصب ایمپلنت، مدت زمانی روی آن قرار می‌گیرد تا به لثه‌ها کمک کند که در محل ایمپلنت شکل گیری کنند. این مرحله به تسهیل ترمیم طبیعی و ظاهری دندان‌ها کمک می‌کند.

3. ایمپرشن کوپینگ (Impression Coping) و آنالوگ ایمپلنت (Analogue)

ایمپرشن کوپینگ در مرحله ایجاد مدل دندان‌های مصنوعی استفاده می‌شود. آنالوگ ایمپلنت نیز به مدل‌سازی دقیق‌تر در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی کمک می‌کند.

4. اباتمنت (Abutment)

این قطعه بعد از ادغام کامل ایمپلنت با استخوان بر روی فیکسچر قرار می‌گیرد و به عنوان اتصالی بین فیکسچر و پروتز (روکش) دندان مصنوعی عمل می‌کند. اباتمنت به ایجاد ارتباط میان پروتز و فیکسچر کمک می‌کند.

اجزای ایمپلنت دندان چیست؟

فیکسچر ایمپلنت دندان

فیکسچر ایمپلنت، یکی از اجزای حیاتی در روند کاشت دندان است و به عنوان معادل مصنوعی ریشه دندان در استخوان فک قرار می‌گیرد. به طور کلی از مواد تیتانیومی ساخته می‌شوند. شکل آن‌ها در دهه‌های قبل به شکل میخ معمولی ساخته می‌شد، اما امروزه به شکل پیچ طراحی می‌شود. این قطعه در لایه زیرین لثه، درون استخوان فک قرار گرفته و از نظر ظاهری پنهان می‌ماند.

فیکسچر دندان، یکی از ابزارهای اساسی در فرآیند ایمپلنت‌گذاری و تکمیل جراحی، در انواع مختلف از نظر ارتفاع، قطر و ضخامت تولید می‌شود. این واحدها به دست متخصصین ایمپلنت ارائه می‌شود تا با توجه به شرایط و نیازهای بیمار، از فیکسچر مناسب استفاده شود. این بخش از ایمپلنت که توسط جراح (مطالعه بیشتر: بهترین متخصص جراحی لثه در تهران) درون فک قرار می‌گیرد، به طور کلی به نام فیکسچر ایمپلنت شناخته می‌شود و جزو اجزای اصلی یک ایمپلنت دندانی محسوب می‌شود.

به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان در زعفرانیه:

فیکسچر ایمپلنت به شکل استوانه‌ای یا مخروطی ساخته می‌شود، معمولاً از مواد تیتانیوم یا گاهاً سرامیک است. این قطعه برای متصل شدن بهتر به استخوان فک،‌ دارای شیارها یا رشته‌های خاصی به نام Thread است. این شیارها در فرآیند جراحی و در مدت چند هفته اول پس از قرار گیری فیکسچر در فک، پایداری اولیه ایمپلنت را تضمین می‌کنند.

فیکسچر ایمپلنت دندان

رزوه یا شیار ایمپلنت (Thread) چیست؟

رزوه یا شیار ایمپلنت (Thread) یک ویژگی طراحی شده در سطح فیکسچر ایمپلنت است که به صورت خمیده یا رشته‌ای شبیه به مسیر پیچ و مهره قرار دارد. این شیارها یا رزوه‌ها در سطح خارجی فیکسچر ایمپلنت وجود دارند و به منظور بهبود اتصال و چسبندگی به بافت استخوانی فکین استفاده می‌شوند.

شیارها یا رزوه‌ها در فیکسچر ایمپلنت دو هدف اساسی را دنبال می‌کنند:

  1. ثبات اولیه: در زمان جراحی کاشت ایمپلنت، شیارها به تثبیت اولیه ایمپلنت در استخوان کمک می‌کنند. این شیارها باعث افزایش اتصال و گیر کردن ایمپلنت در داخل استخوان می‌شوند، به طوری که ایمپلنت به طور محکم در محل خود قرار بگیرد و حرکت نکند.
  2. ادغام بافتی: شیارها در زمان بهبود پس از جراحی و در مدت زمان ادغام ایمپلنت با استخوان، به بافت استخوانی اطراف ایمپلنت گیر می‌کنند و به ایجاد یک اتصال قوی و پایدار بین ایمپلنت و استخوان کمک می‌کنند. این اتصال باعث می‌شود که ایمپلنت به عنوان یک جزء یکپارچه با استخوان متصل شده و استحکام بیشتری پیدا کند.

رزوه یا شیار ایمپلنت (Thread)

انواع فیکسچرها از نظر شیار (Thread)

طبقه‌بندی رزوه‌ها بر اساس شکل آن‌ها به چهار دسته اصلی انجام می‌شود که شامل:

رزوه مربعی (Square Threads)

رزوه‌های مربعی دارای شیارهای مستطیلی هستند که در ارتباط با استخوان قرار می‌گیرند. این نوع رزوه‌ها به جلوگیری از چرخش ایمپلنت در داخل استخوان کمک می‌کنند و پایداری ایمپلنت را افزایش می‌دهند.

رزوه مخروطی (Tapered Threads)

در رزوه‌های مخروطی، شیارها از بالا به پایین یا از پایین به بالا متغیر می‌شوند. این طراحی به ایجاد پایه استوانه‌ای در بخش بالایی فیکسچر کمک می‌کند و به استخوان مزیت ثبات بیشتری می‌بخشد.

رزوه باترس (Buttress Threads)

رزوه‌های باترس دارای شیارهایی هستند که به شکل صفحات مخروطی تغییر می‌کنند. این شیارها در یک جهت به استخوان متصل می‌شوند و می‌توانند تحمل بارهای عمودی بیشتری را افزایش دهند.

رزوه باترس معکوس (Reverse Buttress Threads)

در این نوع رزوه‌ها، شیارها به سمت مخروط معکوس متغیر می‌شوند. این طراحی معمولاً برای کاشت در مناطقی با کمبود استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر کدام از این انواع رزوه‌ها مزایا و معایب خود را دارند و استفاده از هر کدام می‌تواند به شرایط خاص هر بیمار بستگی داشته باشد. انتخاب نوع رزوه به عواملی مانند مشخصات فیزیکی استخوان، نوع بیمار، تجربه جراح لثه، و سلیقه شخصی بستگی دارد. هیچ یک از این انواع به طور کلی برتری محسوسی نسبت به دیگری ندارد مگر در موارد خاص.

انواع فیکسچر ها ایملنت دندان

نحوه کاشت و استفاده از فیکسچر ایمپلنت دندان چگونه است؟

کاشت و استفاده از فیکسچر ایمپلنت دندان یک فرآیند مراحله‌ای و دقیق است که توسط متخصصان ایمپلنت با تجربه و حرفه‌ای باید انجام شود. اولین مرحله که ارزیابی اولیه و بررسی بالینی است؛ ایمپلنتولوژیست بررسی دقیقی از وضعیت دهان، استخوان‌های فک، لثه و سابقه پزشکی فرد انجام می‌دهد. این ارزیابی برای تشخیص تعداد و موقعیت ایمپلنت‌ها مناسب و تعیین برنامه درمانی استفاده می‌شود.

در مرحله دوم، متخصص پریودنتیست یک جراحی کوچک برای قرار دادن فیکسچر ایمپلنت در استخوان فک انجام می‌دهد. این فیکسچر به دقت در موقعیت مناسب در استخوان قرار می‌گیرد. پس از جراحی، معمولاً برای مدتی به استخوان زمان داده می‌شود تا اتصالش با استخوان فک رخ دهد.

همراهان عزیز لازم است بدانید که اگر جراحی ایمپلنت با روش دیجیتال و به وسلیه گایدهای جراحی که بر طور دقیق بر اساس وضعیت دهانی شما ساخته شده است، انجام شود؛ میزان آسیب به بافت‌ها و زمان مورد نیاز به استراحت بعد از جراحی بسیار بسیار کاهش می‌یابد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه (طراحی لبخند دیجیتال در تهران) مراجعه کنید.

در مرحله بعدی و پس از ادغام ایمپلنت با استخوان، هیلینگ یا فرم دهنده لثه روی فیکسچر ایمپلنت قرار می‌گیرد تا لثه بتواند در اطراف ایمپلنت شکل بگیرد و بهبود ظاهری نیز ایجاد شود. بعد از آن نصب اباتمنت که به عنوان پایه برای پروتز دندان مصنوعی عمل می‌کند؛ انجام می‌شود.

پس از تمامی این مراحل، نوبت به طراحی و ساختن پروتز دندان مصنوعی یا همان تاج دندان می‌شود. در مرحله نهایی، پروتز دندان مصنوعی بر روی اباتمنت نصب می‌شود و توسط دندانپزشک متخصص ایمپلنت تنظیمات نهایی انجام می‌شود.

مهم است که تمامی این مراحل توسط متخصصان دندانپزشکی با تجربه و با دانش کافی انجام شود تا از موفقیت و پایداری در درمان اطمینان حاصل شود. برای دریافت نوبت و انجام مشاوره با بهترین متخصص ایمپلنت تهران با شماره‌های: 02126355429 – 02126355128 – 02126355227 تماس حاصل فرمایید.

کاشت انواع ایمپلنت در شمال تهران | دکتر احسان بیرنگ

جنس فیکسچر ایمپلنت دندان چیست؟

جنس فیکسچر ایمپلنت دندان عمدتاً از مواد مختلف فلزی تولید می‌شود؛ اما جنس اصلی و پرکاربرد در ساخت فیکسچر ایمپلنت، تیتانیوم است. تیتانیوم به علت ویژگی‌های خاصی مانند سبکی، مقاومت در برابر خوردگی، حفظ بالای سلامت بافت‌های اطراف و قابلیت ادغام با استخوان، به‌عنوان ماده‌ای ایده‌آل برای ساخت فیکسچر ایمپلنت دندان شناخته می‌شود.

تیتانیوم به صورت پراکنده در دنیای پزشکی و دندانپزشکی استفاده می‌شود و به علت تحمل بالا در بدن انسان، عدم تجزیه و تحلیل در محیط بدن، و عدم تنش زیستی (تناسب با بافت‌های زنده)، برای ساخت فیکسچر ایمپلنت دندان بسیار مناسب است.

از دیگر موادی که در ساخت فیکسچر ایمپلنت ممکن است استفاده شود، می‌توان به آلیاژهای تیتانیوم با مقاومت بالا، سرامیک‌ها که برای نقاط خاصی مانند بخش‌های ظاهری یا لثه‌ای استفاده می‌شوند، و حتی موادی مانند زیرکونیوم اشاره کرد؛ اما به طور کلی، تیتانیوم به عنوان جنس اصلی و پراستفاده در فیکسچر ایمپلنت دندان به‌عنوان انتخاب اول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش انتخاب جنس فیکسچر مناسب

قبل از هرچیز، مهم است به یاد داشته باشیم که نوع فیکسچر ایمپلنت، با توجه به اندازه، ضخامت و ویژگی‌های دیگر فیزیکی، توسط متخصص ایمپلنت تعیین و پس از اقدامات ابتدایی از جمله عکس‌برداری رادیوگرافی، انتخاب خواهد شد.

ساختار و نوع استخوان فک، به عنوان یکی از پارامترهای اساسی، در تعیین نوع فیکسچر بسیار اثرگذار است و تأثیر زیادی بر نتایج کاشت دندانی و رضایت بیماران دارد. در این راستا، طراحی فیکسچر از نظر شکل، ظاهر و ابعاد، تنها به اختیار و تشخیص متخصص ایمپلنت‌ بستگی دارد. این متخصص، با توجه به معاینات انجام شده، نوع فیکسچر مناسب را انتخاب و به کار خواهد برد.

همچنین، جنس پوشش‌های مختلف سطح فیکسچر، با هم تفاوت‌هایی دارند و بسته به وضعیت مالی و ترجیحات بیمار، انتخاب می‌شوند؛ اما توصیه می‌شود که بیماران به انتخاب دندانپزشک متخصص ایمپلنتولوژیست خود، اعتماد کنند؛ چون او برند و نوع فیکسچر مناسب را با توجه به تخصص و تجربه‌اش برای شما انتخاب خواهد کرد.

همراهان عزیز اگر برای پرداخت هزینه ایمپلنت دندان خود دچار مشکل هستید و این عمل مهم را به خاطر قیمت بالای آن به تعویق می‌اندازید؛ لازم است این خبر خوب را به شما بدهیم که دکتر بیرنگ برای رفاه حال بیماران خود گزینه پرداخت اقساطی را قرار داده‌اند که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه (ایمپلنت اقساطی در تهران) مراجعه کنید.

روش انتخاب جنس فیکسچر مناسب

فیکسچر جزیی اساسی در ایمپلنت دندان

فیکسچر ایمپلنت دندان یک جزء اساسی در روند کاشت دندان‌های مصنوعی است که به عنوان ریشه دندان در استخوان فک قرار می‌گیرد. انواع فیکسچرها بر اساس شیار یا رزوه‌های روی آن‌ها به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند: مربعی، مخروطی، باترس و باترس معکوس. هر نوع از این رزوه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد و استفاده از آن‌ها به عواملی نظیر مشخصات فیزیکی استخوان، نوع بیمار و تشخیص جراح بستگی دارد.

مواد مختلفی برای ساخت فیکسچر ایمپلنت وجود دارند؛ اما تیتانیوم به دلیل ویژگی‌های خاصی نظیر مقاومت در برابر خوردگی، سبکی و ادغام با استخوان، به‌عنوان جنس اصلی استفاده می‌شود. در نهایت، مشاوره با متخصصان دندانپزشکی و ایمپلنت‌ کمک می‌کند تا جنس و نوع فیکسچر مناسب با توجه به شرایط فردی انتخاب شود.

برای دریافت نوبت و کاشت ایمپلنت می‌توانید به کلینیک فوق تخصصی ایمپلنت دکتر بیرنگ به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک 14، برج الماس، طبقه اول، واحد 14 مراجعه کنید و یا با شماره: 09101372820 در تماس باشید.

پست های مرتبط

تفاوت اوردنچر با ایمپلنت | دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران
اوردنچر overdenture  یا ایمپلنت؟ اوردنچر چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دارد؟ در گذشته زمانی که فردی…
بدون دیدگاه
2,734

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی