جایگزین های دندان از دست رفته

جایگزین های دندان از دست رفته | دکتر احسان بیرنگ
مقالات
بدون دیدگاه

دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان تهران در این مطلب قصد دارند انواع جایگزین‌های دندان از دست رفته شما را که شامل: بریج یا پروتز پشتیبانی شده با ایمپلنت، بریج‌های پشتیبانی شده با دندان طبیعی و دندان مصنوعی را به طور کامل توضیح دهد.

به طور کلی روش‌های مختلف و مؤثری برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته وجود دارد که انتخاب هر کدام از این روش‌ها با توجه به شرایط دهان و دندان بیمار و به تشخیص دندانپزشک متخصص انجام می‌شود. در ادامه به هر کدام از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

مشاوره رایگان انواع جایگزین های دندان از دست رفته در تهران | دکتر احسان بیرنگ

جایگزین های دندان از دست رفته

در صورتی که فرد یک یا چند دندان خود را به علل مختلفی مانند: ضربه در تصادف و یا ورزش، پوسیدگی و بیماری‌های لثه از دست داده باشد، جایگزینی هرچه سریع‌تر این دندان از به وجود آمدن مشکلات شدیدتر بعدی جلوگیری خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید به مقاله «5 دلیل برای جایگزینی دندان های از دست رفته» مراجعه کنید.

گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد که در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر بیرنگ در زعفرانیه، انواع مختلف آن‌ها مانند: کاشت دندان به صورت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت all on x به عنوان یکی از روش‌های فوق‌العاده و موفقیت‌آمیز جایگزینی این دندان‌ها محسوب می‌شوند.

  1. بریج یا پل دندانی پشتیبانی شده با ایمپلنت
  2. پروتز پشتیبانی شده با کاشت ایمپلنت
  3. بریج های پشتیبانی شده با دندان طبیعی
  4. دندان مصنوعی

انواع جایگزینی برای دندان های از دست رفته

کاشت ایمپلنت دندان، جایگزینی برای دندان از دست رفته

روشی که در اکثر مواقع مورد انتخاب بیشتر بیماران برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته‌شان قرار می‌گیرد، کاشت دندان به صورت ایمپلنت است. کاشت ایمپلنت دندان نیاز به جراحی و در صورت تشخیص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) و با توجه به حجم استخوان فک بیمار، نیاز به جراحی پیوند استخوان هم دارد.

شاید کلمه جراحی برای بیماران عزیز بار منفی زیاد و همچنین درد، ناراحتی و دوره نقاهت طولانی را تداعی کند؛ اما دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت بدون درد در تهران این مژده را به بیماران خود می‌دهند که جراحی و کاشت دندانی فوری، بدون درد و با کمترین دوره زمانی نقاهت را با انجام کاشت ایمپلنت در مرکز تخصصی ایشان خواهند داشت.

مزایای بریج و پروتز پشتیبانی شده با ایمپلنت

بریج یا پل‌دندانی پشتیبانی شده با ایمپلنت و پروتز پشتیبانی شده با کاشت ایمپلنت از مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های کاشت دندان هستند؛ به دلیل اینکه علاوه بر طول عمر زیادی که دارند، احساس خیلی واقعی‌تری نسبت به سایر پروتزها در دهان بیمار خواهند داشت.

لازم است بدانید که موفقیت‌آمیز بودن و همچنین طول عمر ایمپلنت دندان به عوامل زیادی مانند: تراکم استخوان فک کافی، وضعیت سلامت، بهداشت دهان و دندان بیمار و همچنین رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت بستگی دارد. برای کاهش دوره نقاهت و همچنین افزایش ماندگاری ایمپلنت خود پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله «راهنمایی کامل برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان» را مطالعه کنید.

مشاوره درمان ایمپلنت بیماران خارج از کشور توسط دکتر احسان بیرنگ

بریج یا پل های پشتیبانی شده با دندان طبیعی

نوع دیگری است روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته، بریج یا پل‌های پشتیبانی شده با دندان طبیعی و واقعی افراد است. در این روش حمایت دندان‌های مجاور برای نصب بریج از اهمیت زیادی برخوردار است.

پروتزی که متخصص دندانپزشک قصد جایگزینی آن را در جای خالی دندان دارد، به وسیله دندان‌های طبیعی اطراف آن ثابت می‌شود. به این دندان‌ها، دندان تکیه گاه یا پایه هم گفته می‌شود؛ چون همان‌طور که گفته شد بریج به وسیله آن‌ها در جای خود محکم می‌شود.

نحوه نصب بریج پشتیبانی شده با دندان طبیعی

نحوه نصب در این روش این گونه است که دندانپزشک متخصص تاج را در یک جلیه به هر دو دندان پایه یا تکیه گاه متصل می‌کند. به دلیل عدم نیاز به جراحی انجام بریج‌های پشتیبان دندان نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته هزینه کمتری دارد و از روش‌های مقرون به صرفه به حساب می آید.

همراهان عزیز دکتر بیرنگ برای رفاه حال شما بیماران عزیز و آسودگی خیال شما نسبت به پرداخت هزینه هر نوع درمان، گزینه پرداخت قسطی را در مطب تخصصی خود فراهم کرده است. برای اطلاعات بیشتر از این فرصت استثنایی می‌توانید به صفحه «ایمپلنت اقساطی در تهران» مراجعه کنید.

بریج یا پل های پشتیبانی شده با دندان طبیعی

بریج های پشتیبانی شده با ایمپلنت

در مواردی که دندان طبیعی سالم و قوی برای تکیه گاه یا پایه شدن بریج در دهان بیمار وجود ندارد، دندانپزشک متخصص ایمپلنت به جای استفاده از دندان‌های طبیعی برای حمایت از بریج، ابتدا کاشت ایمپلنت دندان برای نگهداری و ثابت ماندن بریج را انتخاب می‌کند.

تفاوت بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت و دندان طبیعی

تفاوت بارز این دو روش در مدت زمان انجام است؛ چون به دلیل اینکه بریج‌های پشتیبانی شده با ایمپلنت ابتدا نیاز به کاشت ایمپلنت دارد و بعد از آن نصب بریج انجام می‌شود، به همین دلیل نیاز به چندین جلسه دندانپزشکی دارد؛ اما بریج پشتیبانی شده با دندان طبیعی در یک جلسه انجام می‌شود.

درست است که بریج‌های پشتیبانی شده با دندان در زمان کوتاه‌تری، یعنی در یک جلسه و با هزینه کمتری نصب می‌شوند؛ اما بریج‌های تحت حمایت ایمپلنت نسبت به آن‌ها محکم‌تر و ماندگارتر خواهند بود.

روش نصب بریج های پشتیبانی شده با ایمپلنت

دکتر احسان بیرنگ بعد از معاینه دقیق کامل وضعیت دهان ، دندان‌ها، فک بیمار و در صورت تشخیص اینکه بهترین روش در شرایط فعلی برای فرد بریج‌های پشتیبانی شده با ایمپلنت است:

  • در ابتدا و در صورتی که نیاز پیوند استخوان نباشد، پایه یا فیکسچر تیتانیومی ایمپلنت را درون استخوان فک بیمار قرار می دهند.
  • بعد  از متصل شدن پایه ایمپلنت به استخوان فک، یعنی در جلسه بعدی مراجعه بیمار، بریج با حمایت ایمپلنت کاشته شده در جای خود قرار داده می‌شود و در مرحله آخر تاج دندان بر روی آن نصب می شود.

بریج های پشتیبانی شده با ایمپلنت

برای جایگزینی چندین دندان بریج بهتر است یا ایمپلنت all on x؟

همان‌طور که در بالا هم گفته شد، بریج‌ها می‌توانند برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته به طور همزمان استفاده شوند؛ اما پروتزهای ایمپلنت فول فک و یا تمام قوس که به صورت ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6 انجام می‌شوند، برای جایگزینی یک ردیف کامل از دندان‌های از دست رفته در یک زمان واحد موثرتر هستند.

کاشت چهار یا شش پیچ از جنس تیتانیوم در استخوان فک توانایی نگهداری یک ردیف کامل پروتز را در جای خود دارد. این روش خیلی محکم‌تر و مطمئن‌تر از بریج‌ها عمل می‌کند؛ اما هزینه کاشت آن‌ها بیشتر از بریج‌ها است.

دندان مصنوعی، جایگزینی برای دندان از دست رفته

هنوز هم وقتی صحبت از دندان مصنوعی می‌شود، افراد دندان‌های متحرک قدیمی پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود را به یاد می‌آورند. پروتزهای متحرک یکی از قدیمی‌ترین روش‌های جایگزین دندان‌های از دست رفته است که هنوز هم بسیاری از افراد مخصوصاً سالمندان عزیز از آن استفاده می‌کنند.

دندان مصنوعی مناسب افرادی است که نمی‌توانند هزینه‌های کاشت سنگین دندان به صورت بریج یا پروتز ایمپلنت را متحمل شوند. پروتزهای متحرک به صورت کلی یا جزئی می‌توانند جایگزین همه یا فقط تعدادی از دندان‌های از دست رفته بیمار باشند.

جمع بندی

در این مقاله از سایت دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص ایمپلنت و جراح لثه در شمال تهران، به انواع جایگزین‌های دندان از دست رفته در افراد پرداخته شد. دانستیم که بهترین انتخاب مستلزم انجام مشاوره و معاینه کافی از وضعیت دهان و دندان فرد است.

به طور کلی اگر چندین دندان از دست رفته در فرد وجود داشته باشد، بریج‌های پشتیبانی شده با دندان طبیعی، در صورتی که دندان‌های پایه محکم و سالم باشند، انتخابی اقتصادی و بدون نیاز به جراحی برای افراد است.

اما انجام بریج با پشتیبانی از ایمپلت، ابتدا نیازمند جراحی کاشت حداقل دو ایمپلنت در دهان و بعد از آن نصب بریج است که به دلیل نیاز به جراحی و انجام روش های تخصصی مانند: پیوند استخوان، گران‌تر از روش قبلی؛ اما مطمئن‌تر و ماندگارتر خواهد بود.

همراهان عزیز در صورتی که نیاز به مشاوره برای انتخاب بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته خود هستید، می توانید با یکی از شماره‌های: 02126355429 – 02126355128 – 02126355227 تماس حاصل فرمایید و از مشاوره‌های کاملاً رایگان متخصصین حرفه‌ای کلینیک فوق تخصصی کاشت دندان دکتر بیرنگ بهره مند شوید. منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی