کاشت دندان با بریج (روشی بدون ایمپلنت)

کاشت دندان با بریج (روشی بدون ایمپلنت)
مقالات
2 دیدگاه

کاشت دندان با بریج (روشی بدون ایمپلنت)، یکی از روش‌های پر کردن جای خالی دندان از دست رفته است که دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص جراحی لثه در تهران، علاوه بر کاشت به صورت ایمپلنت، این روش را هم برای شما بیماران عزیز، در صورت واجد شرایط بودن انجام خواهند داد.

اما برای چه بیمارانی و در چه شرایطی می‌توانند بریج دندان را به جای دندان مصنوعی و یا ایمپلنت انتخاب کنند؟ مراحل انجام بریج دندان چگونه است؟ آیا بریج دندان انواع مختلفی دارد؟ تمامی این سؤالات را در این مقاله پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

 انواع روش‌های کاشت دندان: بریج | ایمپلنت | دکتر احسان بیرنگ

کاشت دندان با بریج (روشی بدون ایمپلنت)

جای خالی دندان از دست رفته فاکتوری مهم در کاهش و به خطر افتادن سلامتی و اعتماد به نفس در افراد است. دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان تهران، قبلاً در مقاله‌ای به جایگزین‌های مهم دندان از دست رفته اشاره کردند. در این مطلب هم قصد دارند یکی از جایگزین های دندان از دست رفته، یعنی بریج دندان که یک روش کاشت جدید دندان، بدون ایمپلنت است را به شما معرفی کنند.

معمولاً بریج که به آن پل ثابت دندان هم گفته می‌شود، در موارد بسیار خاصی که کاشت ایمپلنت امکان پذیر نباشد، انتخاب و جایگزین ایمپلنت می‌شود. بریج دندان در مواردی مانند: بیماری های لثه (بیماری پریودنتال)، عفونت لثه، مسن بودن بیمار، ابتلا به بیماری‌هایی مانند: دیابت و سرطان، چون شرایط دهان و دندان فرد برای کاشت ایمپلنت مناسب نیست، انتخاب می‌شود.

مراحل انجام بریج دندان

در اکثر مراجعه کنندگان به دکتر احسان بیرنگ متخصص طراحی لبخند دیجیتال در تهران، انجام بریج دندان در دو جلسه انجام می‌شود، که شامل:

جلسه اول نصب بریج دندان

 1. آماده سازی دندان‌های تکیه گاه: معمولاً دکتر بیرنگ در اولین جلسه مراجعه بیمار برای انجام بریج دندان، دندان‌های مجاور که قرار است به عنوان تکیه گاهی برای بریج عمل کنند را آماده می کند. این آماده سازی به این صورت است که ایشان بخشی از مینا و عاج دندان‌های تکیه گاه را تراش می‌دهند و با این تغییر شکل دندان، فضای کافی برای قرار دادن بریج یا پل دندانی را فراهم می کنند.
 2. انجام اسکن دیجیتال و قالب گیری از دندان ها (ایمپرشن‌ها): دندانپزشک متخصص، اسکن دیجیتال و قالب گیری از دندان ها را هم در جلسه اول مراجعه بیمار انجام می‌دهد. بعد از انجام قالب‌گیری، قالب را به لابراتوار دندانپزشکی می‌فرستند تا در فاصله زمانی بین جلسه اول و جلسه دوم، بریج یا پل، دندان مصنوعی و تاج دندان کاملاً مناسب بیمار ساخته شود.

جلسه دوم: نصب بریج دائمی

در این جلسه بریج دائمی و اختصاصی بیمار از لابراتوار دندانپزشکی گرفته شده است. دندانپزشک متخصص بریج موقت را برداشته و بریج دائمی که کاملاً مطابق با ویژگی‌های دهان و دندان بیمار است را بر روی آن قرار می دهد.

در این مرحله و بعد از نصب، متخصص اطمینان حاصل می کند که بریج به درستی در جای خود قرار گرفته باشد و هرگونه تنظیماتی که برای قرارگیری درست آن لازم است را انجام می دهند.

مراحل انجام بریج دندان

آیا در جلسه اول بریج دندان، بیمار مطب را بدون دندان ترک می کند؟

خیر؛ درست مانند ایمپلنت یک روزه، که دکتر احسان بیرنگ در کلینیک فوق تخصصی ایمپلنت خود در تهران انجام می دهند، در جلسه اول مراجعه شما، یک بریج و پروتز موقت بر روی جای خالی دندان قرار می‌ تا شما بدون حتی یک روز بی دندانی، بتوانید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید.

انواع بریج یا پل دندان

بریج ها معمولاً به چهار دسته کلی تقسیم می شود. این چهار دسته عبارتند از:

بریج ثابت سنتی

 • این نوع از بریج‌ها، متداول‌ترین نوع مورد استفاده متخصصان دندانپزشک هستند.
 • بریج ثابت سنتی از دو یا چند تاج و یک یا چند دندان فیلر که همگی با هم در ارتباط و متصل هستند، تشکیل شده است.
 • وظیفه تاج در این نوع، پشتیبانی بریج برای ثابت ماندن در جای خود است.
 • جنس این بریج های سنتی از روکش فلز ، پرسلن متصل به فلز یا سرامیک است.

بریج ثابت سنتی (پل دندانی ساده)

بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت

این نوع از بریج‌ها کاملاً مانند بریج سنتی است؛ با این تفاوت که در نوع سنتی برای تکیه گاه بریج از دندان‌های طبیعی فرد استفاده می شود؛ اما در این نوع، ابتدا دندان‌های تکیه گاه با روش کاشت ایمپلنت آماده سازی می‌شوند و بعد از آن بریج بر روی ایمپلنت‌ها قرار داده می‌شود.

بریج دندان مریلند

این نوع از بریج‌ها برای پر کردن جای خالی دندان‌های جلویی کاربرد دارند و بسیار مناسب هستند. بریج دندان مریلند توسط یک فریم پشتیبانی می شود و از روکش های (پرسلن) متصل شده به دندان های فلزی یا سرامیکی ساخته شده اند. قسمت های موجود در دو طرف بریچ که به آنها وینک هم گفته می شود، در هر طرف به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند.

بریج کانتیلور

تفاوت عمده این نوع از بریج با دیگر بریج‌ها این است که برای اتصال، فقط به یک دندان تکیه گاه نیاز دارد و پونتیک بریج فقط نیازمند اتصال به یک دندان پشتیبان است. بریج کانتیلور برای افرادی مناسب است که فقط در یک طرف جای خالی دندان خود، دندانی برای تکیه گاه و نصب بریج دارند.

انواع بریج یا پل دندان

بریج دندان برای چه کسانی مناسب است؟

شرایط زیادی وجود دارد که بریج دندان، گزینه مناسب‌تری نسبت به کاشت ایمپلنت است که این شرایط را یک متخصص ایمپلنت خوب و حرفه‌ای می‌تواند به راحتی تشخیص بدهد و از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کند. شرایطی مانند:

 • مدت زیادی است که جای خالی دندان در دهان فرد وجود دارد. در این شرایط لثه و استخوان اطراف آن تحلیل رفته است و انجام کاشت ایمپلنت یا امکان پذیر نیست یا نیازمند پیوند استخوان و لیفت سینوس است. اگر شرایطی وجود داشته باشد که پیوند استخوان و لیفت سینوس برای بیماران امکان‌پذیر نباشد؛ در چنین شرایطی بریج دندان یک روشی جایگزین و ایده آل خواهد بود.
 • در مواقعی که فقط بیمار یک واحد دندان خود را از دست داده است و همچنین دندان‌های مجاور جای خالی، خراب و پوسیده هستند و نیازمند انجام روکش و پرکردن باشند، بریج گزینه مناسبی خواهد بود.

پل دندان (بریج) بهتر است یا ایمپلنت؟

در صورتی که بیمار به دلیل شرایط خاصی مانند: بیماری لثه، ناچار به انتخاب بریج نباشد؛ یعنی امکان کاشت بریج و ایمپلنت برای او وجود داشته باشد، قطعاً بهترین گزینه ایمپلنت دندان است و اما چرا؟

 • ایمپلنت دندان یک پروتز دائمی برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته بدون هیچ گونه آسیبی به دندان های مجاور است.
 • کاشت دندان به صورت ایمپلنت، روشی دائمی و مادام العمر است؛ چون پایه یا فیکسچر ایمپلنت درون استخوان فک و لثه بیمار همانند یک ریشه طبیعی، جوش می‌خورد و عملکردی کاملاً شبیه به دندان طبیعی خواهد داشت.
 • مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان، بسیار ساده‌تر و راحت‌تر از بریج دندان است؛ چون همان‌گونه که گفته شد، نصب بریج معمولاً سه دندان مجاور را درگیر خواهد کرد و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در این شرایط کمی دشوار خواهد بود.

مزایای بریج دندان چیست؟

 • نصب بریج دندان نسبت به نصب دندان مصنوعی کامل به صورت تمام فک، از دردسر کمتری برخوردار است. همچنین تمیز کردن بریج دندان بسیار راحت‌تر از دندان‌های مصنوعی یکسره است؛ چون برای تمیز کردن دندان مصنوعی لازم است که آن را از دهان خارج کرد؛ اما بریج را می‌توان با استفاده از مسواک و بدون خارج کردن، تقریباً مانند یک دندان طبیعی تمیز کرد.
 • زمانی که فرد بریج دندان را نصب می‌کند، دندان های اطراف هم روکش می‌شوند؛ بنابراین در صورتی که این دندان‌های مجاور شکستگی، رنگ نامناسب یا پر شدگی داشته باشند، پوشانده می شود.
 • بریج با پر کردن جای خالی دندان، از حرکت دندان های مجاور برای پر کردن جای خالی جلوگیری می کند و بنابراین نامرتبی و بهم خوردن تراز در دندان ها به وجود نمی آید.
 • معمولاً طول دوره درمانی بریج نسبت به ایمپلنت به دلیل عدم انجام جراحی و همچنین ساخت سریع تر بریج دائمی اختصاصی، کوتاه‌تر است.

معایب پل دندان چیست؟

 • شاید بزرگ‌ترین عیب بریج دندان این باشد که برای نصب آن نیاز است دندان های سالم اطراف آن برای نصب و قرارگیری هر چه بهتره بریج، تراشیده شوند.
 • به دلیل اینکه بریج به صورت سطحی و بر روی لثه با تکیه بر دندان های مجاور نصب می شود، از تحلیل استخوان فک جلوگیری نمی‌کند و امکان اتروفی (تحلیل) استخوان برای بیمار وجود خواهد داشت.
 • در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و یا متخصص دندانپزشک در هنگام نصب بریج از پوسیدگی دندان های تکیه گاه غافل شود، امکان دارد که دندان‌های زیر روکش دچار پوسیدگی شوند، بدون اینکه بیمار متوجه آن شود.

ارائه خدمات انواع بریج (پل دندان) در تهران | دکتر احسان بیرنگ

هزینه کاشت بریج دندان در تهران

هزینه کاشت بریج دندان در تهران و سایر شهرها به دلیل عدم نیاز به جراحی و ساده‌تر بودن روند کاشت، نسبت به سایر روش‌های کاشت دندان مخصوصا ایمپلنت، بسیار ارزان‌تر و مناسب‌تر است. تعیین قیمت کاشت دندان با بریج بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

 • تعداد بریج دندان مورد استفاده
 • تخصص دندانپزشک
 • جنس و برند بریج
 • محل انجام کاشت بریج: مطب، کلینیک، بیمارستان خصوصی و عمومی
 • تحت پوشش قرار گرفتن یا نگرفتن کاشت بریج دندان توسط بیمه

همانگونه که در بالا هم گفته شد انواع مختلفی از بریج های دندانی وجود دارد که از نظر نحوه نصب، کیفیت، ماندگاری و استحکام با هم متفاوت است. شما می‌توانید قبل از انجام هرگونه کاشت دندان با بریج (روشی بدون ایمپلنت)، از مشاوره‌های رایگان مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر بیرنگ استفاده کنید و در صورت انتخاب کاشت دندان با برنج در مورد بیمه و نحوه پرداخت هزینه کاشت با متخصصین حرفه‌ای ما صحبت کنید.

در کلینیک فوق تخصصی دکتر احسان بیرنگ انواع روش‌های کاشت دندان مانند: بریج، ایمپلنت all on x، ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6، برای شما همراهان عزیز با جدیدترین تجهیزات و حرفه‌ای‌ترین متخصص‌ها به صورت نقد و اقساط انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به (ایمپلنت اقساطی در تهران) مراجعه کنید.

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • احمد‌احمدی
  25 خرداد 1402 2:44 ب.ظ

  چرا‌برای‌تبلیغات میگین‌تماس‌بگیرید ولی‌موقع‌تماس‌‌منشی‌شما‌میگه دکتر‌‌‌گفته‌که‌هزینه‌اعلام‌نشود‌وبرای‌پرسیدن‌هزینه‌حتما‌باید‌حضوری‌تشریف‌بیاورد‌
  …متاسفم‌که‌شما‌که‌دکترهستین‌دارین‌بادروغگویی‌وکلک‌‌‌کارمیکنید‌.پس‌ازمردم‌عادی‌چه‌توقع‌دارین

  پاسخ
  • دکتر احسان بیرنگ
   27 خرداد 1402 1:32 ب.ظ

   سلام دوست عزیز. همانطور که در بیشتر مقالات سایت هم گفته شده است، تعیین هزینه نهایی برای کاشت ایمپلنت به عوامل زیادی که در افراد، متفاوت و متغیر است بستگی دارد و تا فرد مورد معاینه و بررسی قرار نگیرد، به هیچ عنوان نمی‌توان هزینه دقیق را مشخص کرد. پس لازم است که شما دوست محترم به مطب تشریف بیاورید و مورد معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی