تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟
مقالات
بدون دیدگاه

آیا می‌دانید تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟ اگر مدت زمان زیادی باشد که جای دندان از دست رفته شما خالی مانده باشد و برای انجام ایمپلنت به دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان تهران مراجعه کرده باشید؛ ممکن است ابتدا برای شما پیوند استخوان یا لیفت سینوس برای فراهم کردم تراکم استخوان مناسب برای کاشتی راحت و موفق، تجویز کنند.

 

اما مگر هر دوی این روش‌ها شامل جراحی پیوند استخوان نمی‌شوند؟ پس تفاوت بین لیفت سینوس و پیوند استخوان چیست؟ اصلا با هم تفاوتی دارند یا دو نام مختلف برای یک روش درمانی هستند؟ اگر متفاوت هستند کدام روش بهتر است؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا کامل برای شما توضیح دهیم.

انجام جراحی پیوند استخوان و سینوس لیفت در شمال تهران | دکتر احسان بیرنگ

جراحی پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت چیست؟

جراحی پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت یک روش جراحی است که به منظور افزایش حجم و استحکام استخوان قبل از قرار دادن ایمپلنت در منطقه کاشت استفاده می‌شود. زمینه استخوانی قوی و سالم برای ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استحکام و پایداری ایمپلنت به طور مستقیم با استخوان اطراف آن در ارتباط است.

هنگامی که استخوان در ناحیه مورد نظر کمبود داشته یا ضعیف است، دکتر بیرنگ متخصص جراح لثه در تهران، به جایگزینی استخوان طبیعی یا مصنوعی با استفاده از پیوند استخوان می‌پردازند. این روش معمولاً در موارد زیر استفاده انجام می‌شود:

کمبود تراکم استخوان

وقتی استخوان در ناحیه کاشت ایمپلنت کمبود دارد و نمی‌تواند به طور مستقیم ایمپلنت را پشتیبانی کند، جراحی پیوند استخوان انجام می‌شود. پیوند استخوان، استحکام و استقامت استخوان را افزایش می‌دهد و میزان نیروی قابل تحمل برای ایمپلنت را فراهم می‌کند.

تحلیل بافت استخوان

در برخی موارد، استخوان ممکن است در اثر عوامل مانند: خالی ماندن طولانی مدت جای دندان، عفونت‌ها یا تروما تحلیل رود. در این صورت، جراحی پیوند استخوان می‌تواند استخوان را تقویت کرده و زمینه مناسبی برای قرار دادن ایمپلنت فراهم کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع بیشتر از بهترین زمان پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت و اطلاعات تکمیلی دیگر، به مقاله «پیوند استخوان» مراجعه کنید.

جراحی پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت چیست؟

جراحی سینوس لیفت برای کاشت ایمپلنت چیست؟

جراحی سینوس لیفت (Sinus Lift) یک روش جراحی است که در آن حجم استخوان در ناحیه سینوس فک بالا (بالای دهان) افزایش می‌یابد تا زمینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت فراهم شود. این روش معمولاً در صورتی استفاده می‌شود که ناحیه سینوس (فضای خالی) بالای فک بالا، برای کاشت ایمپلنت ناکافی و ضعیف است.

مراحل اصلی جراحی سینوس لیفت عبارتند از:

  1. دسترسی به ناحیه سینوس
  2. ایجاد برشی در قسمت پایینی از ناحیه سینوس
  3. لیفت سینوس: در این مرحله، بطور ملایم غشا یا بطن سینوس از دیوارهای داخلی جدا می‌شود و براحتی بالا می‌رود.
  4. پرکردن فضای سینوس: پس از لیفت سینوس، فضای سینوس با استفاده از جایگزینی استخوان طبیعی یا مصنوعی پر می‌شود.
  5. قرار دادن ایمپلنت

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش‌های جراحی سینوس لیفت (بسته/باز) و دوران نقاهت و بهبودی بعد از این عمل به مقاله «سینوس لیفت چیست؟» مراجعه کنید.

جراحی سینوس لیفت برای کاشت ایمپلنت چیست؟

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

همان‌طور که گفتیم، سینوس لیفت (Sinus Lift) و پیوند استخوان (Bone Graft) دو روش جراحی در زمینه افزایش حجم استخوان در مناطقی از دندان‌ها که دچار کمبود استخوان هستند، استفاده می‌شوند. این دو روش جایگزینی استخوان دندان‌های از دست رفته، برای تهیه محل کاشت مناسب برای ایمپلنت دندان به کار می‌رود.

پس این دو روش جهت تاًمین تراکم استخوان لازم و کافی برای دندان مصنوعی فرد (ایمپلنت) است؛ اما چه تفاوت‌هایی در این دو روش وجود دارد:

سینوس لیفت (Sinus Lift)

سینوس لیفت یک روش جراحی است که برای افزایش ضخامت استخوان در ناحیه سینوس (یک فضای خالی در بالای فک بالا) استفاده می‌شود. این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استخوان در ناحیه سینوس ناکافی باشد و نمی‌تواند به طور مستقیم ایمپلنت را پذیرا شود.

در این روش، پزشک با ایجاد یک سوراخ کوچک در پایین سینوس، ضخامت استخوان را با استفاده از جایگزینی استخوان طبیعی یا مصنوعی افزایش می‌دهد. این فرآیند، معمولاً قبل از جراحی ایمپلنت انجام می‌شود تا استخوان به اندازه کافی قوی شود تا ایمپلنت را پشتیبانی کند.

جراحی پیوند استخوان و لیفت سینوس در تهران | دکتر احسان بیرنگ

پیوند استخوان (Bone Graft)

پیوند استخوان یک روش است که در آن استخوان طبیعی یا مصنوعی به ناحیه کمبود استخوان که در فک پایین قرار دارد، اضافه می‌شود.  این روش هم، معمولاً قبل از جراحی ایمپلنت انجام می‌شود. این فرآیند هم به استحکام و ضخامت استخوان فک پایین اضافه کرده و زمینه‌ای مناسب برای قرارگیری ایمپلنت فراهم می‌کند.

شباهت و تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان

شباهت تفاوت
سینوس لیفت پیوند استخوان سینوس لیفت پیوند استخوان
افزایش حجم استخوان قبل از کاشت ایمپلنت تمرکز بر فک بالا تمرکز بر فک پایین
جراحی قبل از آغاز آلرژی‌ فصلی اهمیت کمتر آلرژی فصلی

آیا پیوند استخوان و لیفت سینوس در ایمپلنت فوری و ایمپلنت دیجیتال هم انجام می‌شود؟

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که پیوند استخوان و لیفت سینوس فقط در کاشت ایمپلنت به صورت سنتی انجام می‌شود یا در ایمپلنت فوری و ایمپلنت دیجیتال هم انجام می‌شود؟ پاسخ این سؤال به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت all on x:

لازم است خدمت شما همراهان عزیز عرض کنم که برای هر روش کاشت ایمپلنتی، یعنی: چه سنتی، چه فوری و چه دیجیتال؛ اگر بیمار مدت زیادی است که به هر دلیلی جای خالی دندان دارد و این موضوع باعث آسیب به استخوان فک او شده است، ما در ابتدا لازم است که برای هرچه ماندگارتر شدن و موفقت آمیزتر بودن کاشت ایمپلنت، قبل از هر چیز پیوند استخوان یا لیفت سینوس را انجام دهیم.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی این دغدغه و سؤال اساسی اکثر مراجعه کنندگان که تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟ پرداختیم. دانستیم که این دو عمل جراحی برای فراهم کردن محیط و بستر کاشت دندان به صورت ایمپلنت، برای بیمارانی که از تراکم استخوان ضعیف و ناکافی برخوردار هستند؛ انجام می‌شود.

بزرگترین تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان در محل جراحی است که اولی در فک بالا یعنی در قسمت سینوس‌ها و دومی در فک پایین انجام می‌شود. در تمامی روش‌های کاشت دندان به صورت ایمپلنت اگر استخوان فک و محل کاشت ضعیف باشد نیاز است که این روش جراحی قبل از هر کاری انجام شود.

دکتر احسان بیرنگ کلیه خدمات کاشت ایمپلنت از جمله: ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6 را برای شما همراهان عزیز با مجهزترین دستگاه‌ها و تجهیزات انجام می‌دهند. برای اطلاع از جدیدترین تعرفه کاشت ایمپلنت و اطلاع از شرایط قسطی به «قیمت ایمپلنت» و «ایمپلنت اقساطی در تهران» مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی