سینوس لیفت چیست و چه تأثیری در کاشت ایمپلنت دارد؟

سینوس لیفت برای کاشت ایمپلنت دندان چیست؟
مقالات
بدون دیدگاه

جراحی سینوس لیفت در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استخوانی جهت کاشت ایمپلنت وجود ندارد و یا تراکم استخوانی مناسب برای کاشت ایمپلنت وجود نداشته باشد. در این موقعیت جهت کاشت ایمپلنت، نیاز به جراحی سینوس لیفت خواهد بود که توسط متخصص کاشت ایمپلنت دندان به جراحی پریودندیست ارجاع داده خواهد شد.

در این مقاله دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت ایمپلنت یک روزه در تهران شما را با لیفت سینوس آشنا خواهد کرد.

لیفت سینوس چیست؟

عمل لیفت سینوس جراحی است که در آن با افزودن مواد پیوندی استخوان، قاعده استخوانی محکم و کافی برای پشتیبانی ایمپلنت دندان فراهم می شود. برخی از کسانی که می‌خواهند ایمپلنت بگذارند، استخوان کافی ندارند و درمان ایمپلنت در آنها بدون پیوند استخوان موفق نخواهد شد.
یکی از مواردی که کاشت ایمپلنت فوری را دچار مشکل می‌کند و بیمار نمی‌تواند در یک جلسه کار کاشت ایمپلنت و پروتز موقت را انجام دهد همین نبود استخوان مناسب درمحل کاشت ایمپلنت می‌باشد که در ابتدا این مورد باید برطرف شود. و پس از تأمین میزان استخوان در محل کاشت ایمپلنت، کار ایمپلنت‌گذاری دیجیتال انجام شود.

اگر شما بیمار عزیز هم شرایط کاشت ایمپلنت به روش دیجیتال را دارید می توانید به متخصص ایمپلنت دیجیتال ، دکتر احسان بیرنگ مراجعه نمایید .
جراحی سینوس لیفت یا افزایش سینوس یا پیوند سینوس عموماً توسط جراح و پریودنتیست انجام می‌شود که در مرکز کاشت ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ توسط خود ایشان صورت می‌گیرد.

سینوس لیفت چگونه انجام می شود؟

چرا سینوس لیفت توسط متخصص ایمپلنت تجویز می‌شود؟

سینوس‌ها حفره‌های پر از هوا هستند که در قسمت پشت فک قرار دارند، در شرایطی که استخوان محل کاشت ایمپلنت تأمین نشود، سینوس فک را بالاتر می‌برند تا جا برای پیوند استخوان ایجاد شود.
تأمین میزان مناسبی از حجم استخوان زیر محل کاشت ایمپلنت یا همان تراکم استخوانی مناسب، استحکام ایمپلنت را تقویت می‌کند و ایمپلنت در مقابل فشارهای ناشی از جویدن غذا محکم‌تر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان، مقاله مرتبط را بخوانید.

تماس با دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت در تهران

چه مواردی باعث تحلیل استخوان فک و کاهش تراکم استخوانی می‌شود؟

1ـ ژنتیک و ارث از پدر و مادر
2ـ بیماری‌های سرطان
3ـ طبیعت فک، در این شرایط به‌صورت طبیعی از بدو تولد حفره‌های سینوس بزرگ است و حجم تراکم استخوانی کم است.
4ـ بیماری‌های لثه‌ای و پریودنتال
5ـ کهولت سن و نبودن دندان در بخش‌هایی از فک باعث تحلیل استخوان فک می‌شود.
به‌طور کلی در صورتی که بر اساس عکس‌های دندانپزشکی و رادیولوژی و تشخیص متخصص دندانپزشکی ارتفاع استخوان در پشت فک کمتر از ۴ الی ۶ میلی‌متر باشد، جراحی سینوس لیفت برای بیمار تجویز خواهد شد.

آماده‌سازی جهت کاشت ایمپلنت

توجه داشته باشید که ابتدایی‌ترین مرحله کاشت ایمپلنت چه در روش دیجیتال و چه در روش سُنّتی، معاینه‌ی متخصص کاشت ایمپلنت و بررسیِ توده‌ و تراکم استخوانی است که در صورت عدم وجود تراکم لازم، می‌بایست جراحی سینوس لیفت انجام شود.
بنابر این روند کلّی کاشت ایمپلنت به‌شرح زیر است:
1ـ مشاوره اولیه و معاینه متخصص ایمپلنت و بررسی شرایط دندانی و نیاز بیمار
2ـ معاینه دندان‌ها و لثه‌های بیمار
3ـ بررسی تراکم استخوانی بیمار بر اساس عکس تصویربرداری اشعه ایکس و توموگرافی
4ـ جراحی سینوس لیفت در صورت نیاز
5ـ قرار دادن ریشه یا فیکسچر ایمپلنت در محل مورد نظر

مدت زمان کاشت ایمپلنت به‌طور کلی به شرایط دندانی بیمار، تعداد واحدهای ایمپلنت و تکنیک مورد استفاده (سُنّتی یا دیجیتال) بستگی دارد. قطعاً در صورت تأمین تراکم استخوانی بیمار، کاشت ایمپلنت به روش دیجیتال در مدت زمان بسیار کمتری انجام خواهد شد و دوران نقاهت کمتری نیز خواهد داشت.

مشاوره رایگان پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان در شمال تهران | دکتر احسان بیرنگ

مراحل جراحی سینوس لیفت توسط متخصص پریودنتیست چیست؟

1ـ بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی آرام بخشی در بیمارانی که نسبت به جراحی استرس دارند زیر نظر متخصص بیهوشی در مطب یا کلینیک‌های جراحی محدود
2ـ برش بخش پشتی بافت لثه و نمایان کردن استخوان
3ـ برش دادن ناحیه‌ی کوچکی از استخوان
4ـ قسمت بریده شده را بالا برده و غشا را بالا می‌برد.
5ـ طرح پورد استخوانی که از جنس استخوان است یا استخوانی که از بخشی از بدن مثل لگن برداشته شده است را به محلّ استخوان مورد نظر پیوند می‌زند.
6ـ در پایان محل برش بخیه می‌شود.

انواع جراحی لیفت چیست؟

به‌طور کلی جراحی سینوس لیفت به دو صورت سینوس لیفت باز و سینوس لیفت بسته تقسیم می‌شود.

در چه شرایطی بیمار کاندید کاشت ایمپلنت نیاز به سینوس لیفت دارد؟

جراحی سینوس لیفت یک آیتم مهم درکاشت ایمپلنت است که در بیمارانی که دارای تراکم استخوانی کمی در ناحیه‌ی کاشت ایمپلنت هستند، مورد نیاز است. پیوند استخوان ممکن است در ناحیه فک بالا یا فک پایین بیمار انجام شود.

در فک پایین اگر تراکم مناسب استخوانی موجود نباشد، باید پیوند استخوان انجام شود. در فک بالا که سینوس وجود دارد، اگر فاصله‌ی سینوس‌ها به‌دلیل فرسایش لثه از استخوان‌ها کم باشد، قطعاً موقعیت کاشت ایمپلنت مناسب نیست و ممکن است پایه ایمپلنت در ناحیه سینوس نفوذ کند و استحکام لازم را نداشته باشد و مشکلات بعدی را برای بیمار ایجاد نماید.
در این شرایط حتماً جراحی سینوس در فک بالا و پیوند استخوانی در فک پایین جهت آماده‌سازی کاشت ایمپلنت نیاز است.

دکتر بیرنگ متخصص و جراح لثه برای لیفت سینوس

جراحی سینوس لیفت باز و بسته چیست؟

جراحی سینوس برای کاشت ایمپلنت به دو روش لیفت باز و لیفت بسته انجام می گیرد که به طور کلی در زیر توضیح خواهیم داد که چگونه سینوس لیفت باز و بسته انجام می گیرد.

سینوس لیفت باز

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، سینوس در فک بالای افراد قرار دارد و حفره‌ی خالی در فک بالا و در نوک ریشه‌ی دندان‌ها است که محل ورود و خروج هوا است. در افرادی که تحلیل لثه و کاهش تراکم استخوانی ایجاد شده باشد با استفاده از تیغ جراحی بخشی از لثه برش داده می‌شود و سینوس که بر اثر تحلیل لثه به پایین کشیده شده است، به سمت بالا هدایت می‌شود و فضا برای پیوند استخوان جدید و یا قرار دادن پودر استخوان فراهم می‌شود.
کلیه مراحل جراحی سینوس لیفت در مرکز کاشت ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ در مکانی ضدّ عفونی و استریل توسط متخصص پریودنتیست انجام می‌شود.

جراحی سینوس لیفت بسته

در این حالت، اغلب جراحی سینوس لیفت با یک برش کوچک در محل لثه همراه خواهد بود و کاشت ایمپلنت همراه با تزریق پودر استخوانی در محل کاشت ایمپلنت انجام خواهد شد و در این مرحله فیکسچر ایمپلنت در محل خود قرار داده خواهد شد. از این جهت به این حالت جراحی سینوس لیفت بسته گفته می‌شود.

دوران نقاهت و بهبودی بعد از جراحی سینوس لیفت باز

یکی از شایع‌ترین عوارض سینوس لیفت باز، تورّم و خونریزی و در مواردی عفونت در ناحیه‌ی سینوس است. به‌‌دلیل اینکه در مواردی غشای اشنایدرین سینوس سوراخ می‌شود، و این غشاء به‌عنوان محافظ سینوس است، خطر ابتلا به سینوزیت مزمن یا عفونت سینوس وجود خواهد داشت. در این حالت جراح دندانپزشک جراحی را متوقف خواهد کرد و غشاء آسیب‌دیده را توسط جراحی ترمیم خواهد نمود.

در صورت جراحی لیفت چه مواردی باید انجام شود؟

1ـ استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها جهت جلوگیری از عفونت
2ـ تا جایی که می‌شود از عطسه کردن و نفس کشیدن عمیق از بینی خودداری کنید.
3ـ جهت جلوگیری از خونریزی، از مسواک زدن برای مدت زمان مشخص خودداری کنید.
4ـ استفاده از مسکن‌های کاهش درد
5ـ استفاده از نِی جهت نوشیدن مایعات
6ـ جلوگیری از کشیدن سیگار، قلیان، و دخانیات دودزا تا زمان بهبودی.
در صورت بروز هرگونه مشکل، خونریزی، دردهای مداوم، حتماً با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

هزینه‌ی جراحی سینوس لیفت در تهران چقدر است؟

هزینه‌های جراحی سینوس لیفت بر اساس شرایط زیر متفاوت است:
1ـ کیفیت پودر استخوان مورد استفاده در ناحیه پیوند استخوان
2ـ پیچیدگی و سختی شرایط ناحیه پیوند
3ـ تعرفه‌های جراحی
4ـ امکانات مرکز جراحی
5ـ موقعیت جغرافیایی
به‌طور کلی هزینه‌های لیفت سینوس جهت کاشت ایمپلنت متغیر است. جهت اطلاع از قیمت‌های دقیق می‌بایست برای معاینه به مرکز کاشت ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ در شمال تهران مراجعه نمایید.

روند بعد از جراحی سینوس لیفت

معمولاً دوران بهبودی استخوان فک پس از جراحی سینوس لیفت و پیوند استخوان بین ۴ الی ۱۲ ماه طول می‌کشد. در صورتی که این جراحی توسط جراح دندانپزشک باتجربه و متخصص انجام شود، جراحی موفقی خواهد بود، در اکثر این جراحی‌ها، همزمان با جراحی و پیوند استخوان، پایه‌های ایمپلنت نیز در محل مورد نظر قرار داده می‌شود که این بستگی به شرایط بیمار و شرایط فک بیمار دارد.
در صورت بروز تورم و خونریزی که بعداز ۲ تا ۳ روز از جراحی سینوس لیفت انجام شده است حتماً به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

جراحی سینوس لیفت توسط متخصص و جراح لثه

حتماً به این نکته توجه کنید که جراحی سینوس لیفت در عین سادگی، یک جراحی مهم است که در صورتی که توسط جراح باتجربه انجام نشود، ممکن است بیمار دچار مشکلات عفونت سینوس، سینوزیت مزمن و… گردد.
یکی از مواردی که در مرکز کاشت ایمپلنت تهران زیر نظر مستقیم دکتر احسان بیرنگ انجام می‌شود، جراحی سینوس لیفت می‌باشد که با تجهیزات و امکانات کامل و تجربه‌ی لازم در خدمت همشهریان عزیز تهرانی خواهیم بود.
شما می‌توانید جهت انجام کاشت ایمپلنت به روش سُنّتی یا ایمپلنت دیجیتال در تهران با تکنیک‌های All on X و All on 4 و All on 6و جراحی سینوس لیفت باز یا بسته زیر نظر فوق‌تخصص ایمپلنت در تهران به مرکز ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ واقع در زعفرانیه مراجعه نمایید.

چه جایگزینی برای سینوس لیفت هست؟

یک راه جایگزین برای سینوس لیفت استفاده از ایمپلنت های کوتاه است که در استخوان باقی مانده فک در زیر دیواره سینوس قرار میگیرد. راه دیگر جاگذاری ایمپلنت ها به صورت زاویه دار است بطوری که در راستای استاندارد و صحیح قرار نگیرد بلکه طوری جایگذاری شود که در جلو یا پشت سینوس قرار گیرد این تغییر زاویه و کج قرار دادن ایمپلنت توسط قسمت پروتزی ایمپلنت اصلاح میشود.

هدف ما، ثبت لبخند زیبای شماست، لبخندتان مانا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی