جرم گیری دندان (بروساژ دندان)

جرم گیری دندان (بروساژ دندان) | دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت در تهران
مقالات
بدون دیدگاه

جرم گیری دندان (بروساژ دندان) از جمله خدماتی است که دکتر احسان بیرنگ متخصص پریودنتیست (جراح لثه) در شمال تهران به شما عزیزان ارائه می‌کنند. شاید تاکنون برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که چرا با وجود اینکه مسواک می‌زنید باز هم دندان‌های شما جرم می‌گیرد؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا راهنمایی جامعی در مورد جرم گیری دندان به شما ارائه دهیم و به خاطر داشته باشید که فقط یک متخصص دندانپزشکی ابزار و تخصص لازم را برای از بین بردن پلاکی (تارتار) که باعث بیماری پریودنتال می‌شود را دارد؛ اما مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه تنها می‌تواند دندان‌ها و لثه‌های شما را سالم نگه دارد.

مشاوره رایگان با بهترین جراح لثه در شمال تهران | دکتر احسان بیرنگ

جرم گیری دندان چیست؟

هنگامی که فرد بهداشت دهان و دندان را به صورت صحیح انجام ندهد و یا دچار بیماری شدید و پیشرفته لثه (پریودنتیت) شده باشد متخصص پریودنتیست برای از بین بردن جرم‌ها، تارتار (پلاک) و درمان لثه‌های ملتهب بیمار، جرم گیری دندان و صاف کردن ریشه را انجام می‌دهد.

جرم گیری دندان (بروساژ دندان) که از روش‌های تمیز کردن عمیق ریشه، لثه و دندان است؛ تارتار یا پلاک را که روی سطوح دندان‌ها و ریشه‌ها سخت شده‌اند، جدا می‌کند. جرم گیری دندان نوعی درمان‌ است که به محافظت از لبخند شما و جلوگیری از آسیب به دندان، لثه و استخوان کمک می‌کند.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان و روت پلنینگ

شباهت

در رشته دندانپزشکی به جرم‌گیری و روت پلنینگ، تمیز کردن عمیق نیز گفته می‌شود. این دو روش‌ درمانی شما را از شر تارتار یا پلاک‌ها که همان مواد معدنی سخت شده و چسبیده بر روی دندان هستند؛ خلاص می‌کند. جرم گیری دندان و روت پلنینگ در پریودنتیت (بیماری لثه) بسیار کاربرد دارند.

تفاوت

جرم گیری دندان و روت پلنینگ همان‌طور که در بالا هم گفته شد؛ داخل دهان را به صورت عمیق تمیز می‌کنند و تفاوتی که دارند تنها در محل انجام این کار است. جرم‌گیری دندان، پلاک‌هایی را که هنگام لبخند زدن می‌بینید، از روی سطح لثه و دندان‌‎های شما پاک می‌کند؛ اما روت پلنینگ پلاک‌ها را از ریشه دندان‌های شما در زیر خط لثه پاک می‌کند.

شباهت و تفاوت جرم گیری دندان و روت پلنینگ

چه کسانی بیشتر به جرم گیری دندان (بروساژ دندان) نیاز دارند؟

به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت در زعفرانیه:

نزدیک به نیمی از افراد بالای ۳۰سال به نوعی بیماری پریودنتال مبتلا هستند. متاسفانه خطر ابتلا به پریودنتال با افزایش سن افزایش می‌یابد و از هر 4 بزرگسال بالای ۶۵ سال، 3 نفر به بیماری لثه مبتلا هستند که این افراد برای جلوگیری از بروز و پیشرفت بیماری لثه خود، بیشتر از همه نیازمند جرم گیری دندان هستند.

چه کسی جرم گیری دندان و روت پلنینگ را انجام می‌دهد؟

جرم گیری دندان و روت پلنینگ معمولا توسط یک متخصص بهداشت دندان مانند: دندانپزشکان و بخصوص پریودنتیست‌ها (متخصصان بیماری لثه) و بسته به وخامت مشکل در یک یا چند جلسه ویزیت، انجام می‌شود.

انجام جرم گیری دندان و روت پلنینگ در زعفرانیه تهران | دکتر احسان بیرنگ

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

معمولاً سؤال بیشتر افرادی که متخصص دندانپزشک برای آنها جرم گیری را تجویز کرده، این است که آیا جرم گیری دندان درد دارد؟ درد جرم گیری به چه صورت است؟ این سؤال‌ها پاسخ قطعی و مشخصی ندارند.

هرچه مقدار جرم بر روی دندان‌های بیمار بیشتر باشد، میزان درد و حساسیت بیشتری را احساس خواهد کرد؛ اما لازم است بدانید که این درمان به درمانی بدون درد بین بیماران معروف است و برای انجام آن هم معمولا دندانپزشک از مواد بی حسی استفاده نمی‌کند.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

انواع روش‌های جرم گیری دندان

دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان فوری در تهران برای انجام جرم گیری، ابتدا دندان‌های بیماران را به دقت معاینه می‌کنند تا از میزان جرم بر روی آن‌ها و وجود یا عدم وجود بیماری لثه اطمینان حاصل کنند.

بعد از انجام معاینات، بسته به شرایط دهان و دندان بیمار، یکی از سه روش: جرمگیری به صورت دستی، جرم گیری با دستگاه ایرفلو یا جرمگیری با دستگاه اولتراسوند را انتخاب می‌کنند.

انواع روش‌های جرم گیری دندان

جرمگیری به صورت دستی

در این روش دندانپزشک با کمک ابزار دستی مخصوص جرم گیری، جرم‌ها را از روی سطح دندان جدا می‌کند.

جرمگیری دندان به صورت دستی

جرم گیری با دستگاه ایرفلو

دستگاه ایرفلو (Airflow) با کمک جریان پرفشار آب و هوا، پلاک‌ها و جرم‌های روی دندان را بدون آسیب به رنگ دندان، جدا می‌کند.

جرم گیری دندان با دستگاه ایرفلو

جرمگیری با دستگاه اولتراسوند

دستگاه اولتراسونیک با ایجاد خراش بر روی جرم‌ها و همزمان پاشیدن آب، پلاک‌های سفت و سخت را سست می‌کند و به جرم گیری دندان کمک می‌کند.

جرم گیری دندان با دستگاه اولتراسونیک

مزایای جرم گیری دندان و روت پلنینگ چیست؟

 • از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌شود.
 • باکتری‌ها و پلاک‌ها کمتر به سطوح صاف دندان‌های تحت درمان شما می‌چسبند.
 • التهاب لثه‌ها کاهش و بهبود می‌یابد.
 • لثه‌های سالم شما می‌توانند محکم‌تر به ریشه‌های دندان بدون جرم و صاف بچسبند.
 • رنگ دندان‌ها سفیدتر می‌شود.

مزایای جرم گیری دندان و روت پلنینگ چیست؟

خطرات جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان و پلنینگ ریشه با وجود فواید زیادی که دارند، ممکن است عوارضی هم برای بیماران به همراه داشته باشد. خطراتی مانند: خونریزی لثه و عفونت در لثه‌ها می‌تواند از عوارض جرم گیری دندان باشند. برای پیشگیری از عفونت، دندانپزشک متخصص لثه ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز کند.

به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت دیجیتال تهران:

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی خاص، مانند اندوکاردیت (endocarditis)، یا افرادی که دریچه‌های مصنوعی قلب دارند، ممکن است قبل از انجام هرگونه عمل دندانپزشکی نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک داشته باشند؛ چون آنتی بیوتیک‌ها خطر عفونت باکتریایی را کاهش می‌دهند.

دکتر احسان بیرنگ متخصص انواع ایمپلنت all on x در تهران هستند. شما همراهان عزیز می‌توانید برای مطالعه بیشتر در مورد این نوع از این ایمپلنت‌ها به مقالات «ایمپلنت all on 4» و «ایمپلنت all on 6» مراجعه کنید یا برای دریافت مشاوره رایگان با شماره: 02126355128 در تماس باشید.

عوارض جانبی جرم گیری دندان

برای جرم گیری دندان و پلنینگ ریشه به چند نوبت دندانپزشکی نیاز است؟

تعداد کل جلسات دندانپزشکی که برای جرم گیری و پلانینگ نیاز است به وضعیت دهانی، میزان جرم دندان‌ها، وجود یا عدم وجود بیماری لثه، تشخیص و روش درمانی مورد استفاده توسط دندانپزشک شما بستگی دارد.

 • جرم گیری دندان در دو جلسه: برخی از متخصصان یک طرف دهان (هر دو دندان بالا و پایین) را در یک جلسه جرم‌گیری می‌کنند و برای درمان سمت دیگر دهان بیمار به ویزیت دوم نیاز دارد.
 • جرم گیری دندان در چهار جلسه: برخی دیگر از متخصصان هر ربع دهان را جداگانه درمان می‌کنند. به عنوان مثال، فقط قسمت پایین سمت راست دهان شما را جرمگیری می‌کنند و در ویزیت بعدی، ممکن است سمت راست بالای دهان شما را درمان کنند. بنابراین شما با این رویکرد درمانی، به چهار قرار ملاقات (دو ربع بالا و دو ربع پایین) نیاز دارید.

برای جرم گیری دندان و پلنینگ ریشه به چند نوبت دندانپزشکی نیاز است؟

نکات مهم بعد از جرم گیری دندان

 • بعد از جرم گیری دندان، لثه‌های شما ممکن است به طور موقت متورم و حساس شوند.
 • همچنین ممکن است کمی حساسیت دندانی داشته باشید که طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.
 • لازم است که حتما دستورالعمل‌ها و مراقبت‌‎‌‌های بهداشتی که جراح لثه برای بهبودی به شما گفته است را انجام دهید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم یا سرد خودداری کنید.
 • غذاهای نرم بخورید.
 • با مشورت دندانپزشک، مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کنید.
 • از دهانشویه ضد میکروبی استفاده کنید.

قیمت جرم گیری دندان در تهران

هزینه جرم گیری دندان با توجه به جلسات مورد نیاز، وضعیت دهان و دندان بیمار، میزان جرم بر روی دندان‌ها و وجود یا عدم وجود بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های شدید لثه متفاوت است. برای آگاهی از قیمت جرم گیری دندان در زعفرانیه تهران می‌توانید با شماره‌های مطب دکتر احسان بیرنگ تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم بعد از جرم گیری دندان

جمع بندی

در این مقاله دکتر احسان بیرنگ راهنمای کاملی از نکات مربوط به جرم گیری دندان (بروساژ دندان) مانند: چیستی جرم گیری، شباهت و تفاوت آن با روت پلنینگ، انواع روش‌های جرم گیری دندان و … پرداخت‌اند.

به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک بزرگسال، فقط یک مجموعه دندان دارید. پس با انجام معاینات دوره‌ای و مراقبت از آن‌ها، از خطر ابتلا به بیماری لثه و از دست دادن دندان‌ها جلوگیری کنید. خوشبختانه جرم گیری دندان و روت پلنینگ، در صورت ابتلای شما به پریودنتیت، می‌توانند در صورت مراجعه زودهنگام لبخند زیبای شما را نجات دهند.

برای انجام مشاوره رایگان و رزرو نوبت با بهترین جراح لثه در تهران، دکتر احسان بیرنگ می‌توانید با شماره‌های موجود در صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید یا به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، واحد ۱۴ مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی