مقایسه ایمپلنت با دندان طبیعی

مقایسه ایمپلنت با دندان طبیعی | دکتر احسان بیرنگ
مقالات
بدون دیدگاه

مقایسه ایمپلنت با دندان طبیعی، موضوع مهمی است که دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان تهران، در این مقاله سعی دارند به طور کامل و البته بسیار ساده آن را برای شما بیماران عزیز که قصد انجام کاشت دندان دارید، توضیح دهند. پس تا اخر این مقاله با ما همراه شوید تا اطلاعات ارزشمندی را بیاموزید.

مشاوره رایگان کاشت دندان در تهران توسط دکتر احسان بیرنگ

مقایسه ایمپلنت با دندان طبیعی

اگر قصد انجام کاشت دندان را دارید، حتماً این جمله را شنیده‌اید که ایمپلنت‌ها از نظر عملکرد و از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی هستند؛ اما لازم است بدانید که شباهت‌ها و تفاوت‌های مهمی در این دو وجود دارد. یکی از بهترین و ماندگارترین روش‌های اصلاح لبخند و پرکردن جای خالی دندان از دست رفته، کاشت دندان به صورت ایمپلنت فوری و دیجیتال است.

این خدمات در مرکز فوق تخصصی کاشت ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ در تهران با بروزترین دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا برای شما عزیزان انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به «ایمپلنت بدون درد در تهران» و «طراحی لبخند دیجیتال در تهران» مراجعه کنید.

شباهت ایمپلنت با دندان طبیعی

ماندگاری بالای ایمپلنت

دندان‌های طبیعی در یک فرد به علت وجود مینای دندان (لایه‌‌ای سخت و محکم در ساختار بیرونی دندان) بسیار مقاوم و در صورت مراقبت‌های لازم می‌تواند تا آخر عمر برای فرد دوام داشته باشد؛ اما اگر مراقبت‌های لازم از دندان دائمی و طبیعی انجام نشود، به علل مختلفی مانند: بیماری پریودنتال، تروما و آسیب های وارده به آن، خراب و پوسیده می‌شود و از دست می‌رود.

شباهت ایمپلنت با دندان طبیعی

شکل ظاهری ایمپلنت

ایمپلنت ها به دلیل اینکه که با پایه یا همان فیکسچر درون استخوان فک محکم و سفت می‌شوند و روکش (پروتز) دائمی مختص بیمار و با توجه به شکل ظاهری دیگر دندان ها برای او ساخته می‌شود، بسیار شبیه به دندان دائمی و طبیعی فرد است. به صورتی که تشخیص دندان طبیعی از دندان مصنوعی که همان ایمپلنت است، بسیار دشوار است.

عملکرد ایمپلنت

ایمپلنت ها از یک پایه‌ی پیچ مانند که از جنس تیتانیوم است، اباتمنت اتصال دهنده روکش با پایه و تاج مصنوعی دندان تشکیل شده اند. این پیچ ایمپلنت، توسط متخصص پریودنتیست (بهترین متخصص جراحی لثه در تهران) درون استخوان فک کاشته می شود و بعد از جوش خوردن و متصل شدن به استخوان، مانند ریشه طبیعی دندان عمل می کنند.

بعد از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان یعنی در نوبت دوم معاینه، روکش دائم که مختص بیمار ساخته شده است بر روی پایه و اباتمنت قرار می گیرد تا امکان خوردن هر نوع غذایی را مانند یک دندان طبیعی و سالم برای فرد فراهم کند.

جراحی دندانپزشکی با دستگاه پیزوسرجری | دکتر احسان بیرنگ متخصص جراحی لثه در تهران

تفاوت های ایمپلنت دندان با دندان طبیعی

با وجود تمام شباهت‌هایی که در بالا گفته شد، تفاوت‌هایی هم بین ایمپلنت و دندان طبیعی وجود دارد. البته بهتر است بگوییم که ایمپلنت دندان دارای برتری‌های زیادی نسبت به دندان طبیعی است. این تفاوت و یا برتری ها شامل:

تفاوت در جنس ریشه

همانطور که گفته شد پایه ایمپلنت که به عنوان ریشه مصنوعی دندان عمل می‌کند، از جنس تیتانیوم است. تیتانیوم عنصری سخت و بسیار محکم در روی کره زمین است. به همین دلیل هم می‌توان گفت که به دلیل وجود این پایه، استحکام ایمپلنت از دندان طبیعی خود فرد بسیار بسیار بیشتر است.

لازم است بدانید که تیتانیوم علاوه بر داشتن استحکام و مقاومت زیاد، توانایی سازگاری بالا و جوش خوردن با استخوان فک بدون ایجاد هیچ گونه حساسیتی را برای تمامی افراد دارد که این شاید بزرگترین مزیت آن باشد.

عدم پوسیدگی ریشه

باکتری های پوسیدگی زا در دهان تمامی افراد از قند موجود در مواد غذایی استفاده می‌کنند و با اسیدی که تولید می‌کنند باعث پوسیدگی دندان و همچنین ریشه دندان می شوند؛ اما ریشه ایمپلنت به دلیل اینکه از جنس تیتانیوم است در برابر اسید تولید شده این باکتری‌های پوسیدگی‌زا کاملاً مقاوم و نفوذ ناپذیر است و به هیچ عنوان پوسیده نخواهد شد.

اما باید توجه داشته باشید که عدم پوسیدگی فقط مربوط به ریشه ایمپلنت است و قسمت‌های دیگر آن مانند: پروتز یا همان تاج مصنوعی دندان کاشته شده، قابلیت پوسیدگی و آسیب را دارد و می‌تواند باعث عفونت اطراف ایمپلنت دندان شود. به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان در مورد ایمپپلنت همانند دندان طبیعی باید به درستی و دقت انجام شود.

تفاوت های ایمپلنت دندان با دندان طبیعی

عدم وجود عصب و عروق خونی

دندان طبیعی دارای عروق و اعصاب خونی در درون خود است که در صورت پوسیدگی و یا عفونت این عروق یا اعصاب هم درگیر می‌شوند و درد زیادی برای فرد به همراه خواهند داشت؛ اما ایمپلنت به دلیل مصنوعی بودن بدون عصب و رگ خونی است و تنها در صورتی که فرد بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند، بافت‌های اطراف آن دچار عفونت و التهاب می‌شود و در نتیجه درد به همراه خواهد داشت.

مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان چگونه است؟

بیشترین علت از دست دادن دندان ها در افراد به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به صورت صحیح و منظم است. بیمار بعد از کاشت ایمپلنت دندان چه به صورت ایمپلنت تکی و یک واحدی و چه به صورت تمام فک یعنی ایمپلنت all on x، اگر به روند قبلی و غلط خود در مورد نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان ادامه دهد، به احتمال بسیار بسیار زیاد کاشت دندان مصنوعی او هم با شکست روبرو خواهد شد.

همان‌گونه که دندان‌های دائمی و طبیعی یک فرد به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای سالم و مقاوم ماندن نیاز دارند، ایمپلنت ‌های دندانی هم برای ماندگاری بالا و سالم ماندن به رعایت این اصول بهداشتی نیازمند هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید «راهنمایی کامل برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان» و «7 نکته برای بهبودی سریع تر پس از جراحی ایمپلنت» را مطالعه کنید.

7 نکته برای بهبودی سریع تر پس از جراحی ایمپلنت

جمع بندی

در این مطلب به مقایسه ایمپلنت با دندان طبیعی یعنی تفاوت‌ها و شباهت‌های بین آن‌ها پرداختیم. دانستیم که ایمپلنت‌ها علاوه بر اینکه ظاهری کاملاً طبیعی و زیبا دارند، با متصل شدن به استخوان فک و گرفتن حمایت از دیگر دندان‌ها، مانند و حتی بهتر از یک دندان طبیعی کاربرد دارند.

روند کاشت ایمپلنت علاوه بر مزایای که گفته شد، باعث تقویت و جلوگیری از تحلیل استخوان فک با انجام پیوند استخوان می‌شود. در مقایسه با دیگر روش‌های جایگزین کردن دندان از دست رفته از جمله: بریج دندان یا دندان مصنوعی، کاشت دندان به روش ایمپلنت، باعث جذابیت بیشتر و دادن لبخندی زیبا و کاملاً طبیعی به افراد می شود.

در صورتی که فرد چندین دندان خود را از دست داده باشد، دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص ایمپلنت در زعفرانیه، برای سریع‌تر، بهتر و مقرون به صرفه‌تر شدن هزینه‌های درمان، به جای کاشت ایمپلنت به صورت تک واحد با جدیدترین روش که ایشان قادر به انجام آن در داخل ایران هستند، یعنی ایمپلنت قوس کامل فک به روش ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6 عمل می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه و پرداخت اقساطی ایمپلنت می توانید به «قیمت ایمپلنت» و «ایمپلنت اقساطی در تهران» رجوع کنید و یا با شماره‌های: 02126355429 – 02126355128 – 02126355227 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی