آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟

آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟
مقالات
بدون دیدگاه

آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟ دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص ایمپلنت تهران، در این مقاله قصد دارند به این سؤال پرتکرار و اساسی که شاید در ذهن شما باشد و به علت ترس از درد احتمالی در فرآیند کاشت دندان از انجام آن طفره می‌روید؛ پاسخ دهند. پس برای گرفتن جواب این سؤال تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کاشت ایمپلنت بدون درد و فوری در زعفرانیه | دکتر احسان بیرنگ

چرا کاشت ایمپلنت دندان ضرروی است؟

از دست دادن دندان در افراد، اغلب منجر به تخریب استخوان فک، تحلیل لثه، ضعیف شدن دندان‌های مجاور و همچنین محروم شدن افراد از لبخند می‌شود، به همین دلیل هم کاشت دندان بسیار مهم و حائز اهمیت است.

متخصصین دندانپزشک در گذشته، برای درمان دندان‌های از دست رفته، از پروتز و بریج استفاده می‌کردند؛ اما امروزه ایمپلنت‌های دندانی به دلیل ماندگاری بالا و ظاهری کاملا طبیعی، جای آن‌ها را گرفته و به طور فزاینده‌ای بین بیماران محبوب شده‌اند. 

برای اکثر کاندیدهای ایمپلنت دندان، سؤال بزرگی که اغلب مطرح می‌شود این است که: آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ میزان درد برای کاشت ایمپلنت در هنگام جراحی چقدر است؟ اگر دردناک است، بهبودی و تمام شدن درد چقدر طول می‌کشد؟ در حین و بعد از جراحی چه میزان دردی باید انتظار داشته باشیم؟

روش کاشت ایمپلنت دندان

ابتدا بهتر است با روش کاشت ایمپلنت دندان آشنا شوید تا در نهایت خودتان متوجه شوید که آیا این پروسه دردناک است یا خیر؟ و اگر دردی وجود دارد آیا شما قادر به تحمل کردن این میزان درد هستید یا خیر؟ پروسه ایمپلنت دندانی فرآیندی پیچیده و بسیار تخصصی است، به همین دلیل هر مرحله از عمل جراحی توسط متخصص ایمپلنت به دقت برنامه ریزی می‌شود.

ایمپلنت یک دندان مصنوعی؛ اما با ظاهر و عملکردی کاملا طبیعی است. ایمپلنت‌های دندانی شامل یک پایه (فیکسچر) از جنس تیتانیوم هستند که توسط متخصص پریودنتیست با عمل جراحی داخل استخوان فک کاشته می‌شود تا به آن جوش بخورد. در صورتی که استخوان فک بیمار تراکم کافی و مناسب برای کاشت ایمپلنت را نداشته باشد، پریودنتیست، پیوند استخوان فک انجام می‌دهد.

بعد از آن هم اباتمنت (متصل کننده پایه به تاج) و تاج ایمپلنت (اول تاج موقت و بعد هم تاج دائم) بر روی پایه نصب می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد متخصص پریودنتیست و همچنین پیوند استخوان می‌توانید به صفحات «متخصص جراح لثه در تهران» و «پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان» مراجعه کنید.

روش کاشت ایمپلنت دندان

آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟

حالا وقت آن رسیده که در مورد دردناک بودن یا نبودن فرآیند کاشت دندان صحبت کنیم. به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت بدودن درد در تهران:

جراح لثه برای کاشت پایه ایمپلنت، لثه را برش می‌دهد و استخوان را سوراخ می‌کند. بنابراین جراحی کاشت دندان کاملا طبیعی است که با درد همراه باشد؛ اما چون قبل از انجام عمل، بیمار تحت بی‌حسی موضعی یا عمومی قرار می‌گیرد، در طول پروسه جراحی و کاشت دردی احساس نمی‌کند.

معمولا در اکثر بیماران پس از انجام عمل، با از بین رفتن اثر داروهای بی‌حسی، درد احساس خواهند کرد؛ اما لازم است بدانید که درد ایمپلنت دندانی را می‌توان با مصرف یک مسکن ساده و در دسترس همگان مانند: ایبوپروفن، کنترل کرد. این درد و ناراحتی ممکن است یک تا دو روز (در بعضی مواقع حتی 10روز) طول بکشد.

توجه داشته باشید که اگر درد شما ادامه‌دار بود و بیشتر از تعداد روز طبیعی که متخصص بر اساس پیچیدگی عمل به شما خواهد گفت، طول کشید، حتما باید به دندانپزشک ایمپلنت خود مراجعه کنید.

آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟

کدام روش کاشت ایمپلنت درد کمتری دارد؟

گفتیم که داشتن کمی درد بعد از جراحی طبیعی است. بیماران معمولا بعد از عمل (با کاهش اثر داروی بی‌حسی)، در طول دوره نقاهت و فرآیند بهبودی به دلیل برش خوردن لثه، سوراخ شدن استخوان و همچنین جوش خوردن و متصل شدن پایه ایمپلنت به استخوان فک، احساس ناراحتی خواهند داشت.

در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ علاوه بر استفاده از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا مانند: سوزن‌های لیزر کات (عدم احساس درد در هنگام تزریق داروی بی‌حسی توسط بیمار) و همچنین استفاده از بهترین مواد و داروهای بیهوشی و بی‌حسی موضعی مانند: بوپیواکایین؛ داشتن تخصص کاشت ایمپلنت با استفاده از روش دیجیتال، به هرچه کمتر شدن درد و ناراحتی بیمار کمک زیادی می‌کند.

دکتر بیرنگ با انجام روش کاملاً تخصصی ایمپلنت دیجیتال در تهران، به دلیل دقت بسیار زیاد این روش در هنگام برش لثه و سوراخ کردن استخوان به وسیله راهنمای جراحی یا همان سرجیکال‌ گاید (Surgical guide)، میزان خطا و آسیب به لثه و استخوان فک را به کمترین حد ممکن خواهند رساند و بنابراین روش ایشان به عنوان روش کاشت ایمپلنت بدون درد بین بیماران شناخته می‌شود.

ایمپلنت دیجیتال دندان در زعفرانیه تهران | دکتر احسان بیرنگ

میزان درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان چقدر است؟

درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان به حدی خفیف است که با مسکن‌هایی که برای یک سر درد ساده مصرف می‌شود، تسکین پیدا می‌کند. بر اساس گزارش‌هایی که ما در کلینیک تخصصی کاشت ایمپلنت بدون درد دکتر بیرنگ از بیماران دریافت کرده‌ایم، این درد خفیف و شبیه به گرگرفتگی در سایر اندام‌های بدن است.

برخی بیماران همچنین حساس شدن محل جراحی و همچنین احساس کمی درد را در دیگر نواحی دهان و دندان‌ها گزارش کرده‌اند که این موضوع هم کاملا طبیعی است. همراهان عزیز فراموش نکنید که این درد و ناراحتی کوتاه مدت در ازای به دست آوردن سلامتی و زیبایی دائمی دهان و دندان‌های شماست.

درد بعد از جراحی کاشت دندان چند روز طبیعی است؟

هفته اول پس از جراحی اغلب سخت‌ترین زمان است، زیرا بیماران اغلب درد، تورم و ناراحتی را در اطراف محل ایمپلنت تجربه می‌کنند. با این حال، در هفته دوم، با شروع بهبود بافت لثه، همه چیز باید شروع به بهبود کند و در نهایت طی مدت یک ماه، بیمار دیگر درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد.

برای سریع‌تر طی شدن روند درمان و برطرف شدن درد و ناراحتی رعایت نکات زیر بسیار مهم است:

  • برای کمک به بهبودی، روزانه 3 تا 4 بار پس از جراحی دهان خود را به آرامی با آب نمک شستشو دهید.
  • در 48 ساعت اول پس از جراحی از خوردن غذای بیش از حد گرم خودداری کنید.
  • حدود 24 تا 48 ساعت،به یک رژیم غذایی شامل مایعات پایبند باشید.
  • حداقل سه روز پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

درد بعد از جراحی کاشت دندان چند روز طبیعی است؟

درد طولانی و غیرطبیعی بعد از کاشت ایمپلنت نشانه چیست؟

در زیر برخی از دلایلی که ممکن است بعد از ایمپلنت دندان احساس درد غیرطبیعی کنید و درد مدت زمان زیادی طول بکشد، آورده شده است.

شل شدن روکش موقت

اگر کلاهک (تاج ایمپلنت) به درستی بر روی پایه قرار نگیرد، ایمپلنت دندان می‌تواند دردناک باشد.

عفونت بعد از جراحی

اگر بعد از کاشت ایمپلنت دندان درد طولانی مدتی را تجربه می‌کنید، احتمالاً به دلیل عفونت در لثه‌های شما است. حتما در اسرع وقت متخصص ایمپلنت خود را ملاقات کنید؛ اما زیاد نگران نباشید چون در موارد خفیف و در صورت مراجعه به موقع، این مشکل با آنتی بیوتیک قابل رفع است.

شل شدن پایه ایمپلنت

اگر پایه ایمپلنت‌ها به طور دقیق در استخوان فک کاشته نشوند و یا از ایمپلنت‌های با جنس مرغوب استفاده نشود، ممکن است شل و دردناک شوند.

آسیب عصبی

اگر عصب در حین کاشت ایمپلنت توسط متخصصین بی‌تجربه و تازه کار، دچار اختلال شود، می‌تواند باعث ناراحتی و احساس درد زیادی شود.

ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی

اگر مبتلا به هر نوع بیماری خود ایمنی هستید، حتماً قبل از انجام جراحی ایمپلنت، بیماری خود را با ایمپلنتولوژیست خود در میان بگذارید؛ چون افراد مبتلا به این شرایط ممکن است بدن آن‌ها چند ماه پس از کاشت، ایمپلنت را پس بزند.

درد طولانی و غیرطبیعی بعد از کاشت ایمپلنت نشانه چیست؟

چرا باید یک متخصص ایمپلنت حرفه ای را انتخاب کنید؟

اکیداً توصیه می‌شود که برای جراحی ایمپلنت دندان خود به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید. یک متخصص ایمپلنت باتجربه و حرفه‌ای مانند دکتر احسان بیرنگ، ابتدا ارزیابی دقیقی از وضعیت دهان و دندان شما انجام می‌دهد تا مطمئن شود که جراحی برای شما مناسب است یا خیر؟ و بعد از آن، این عمل را انجام می‌دهد.

با انتخاب یک متخصص ایمپلنت بسیار ماهر، می‌توانید خطر عوارض پس از جراحی و درد ناشی از ایمپلنت را هم به مقدار زیادی، کاهش دهید. با انتخاب و مراجعه به مرکز تخصصی ایمپلنت فوری و بدون درد دکتر بیرنگ، شما علاوه بر استفاده از تجربه و مهارت آقای دکتر، می‌توانید از شرایط پرداخت اقساطی و هزینه‌های درمانی منصفانه ایشان بهره‌مند شود.

برای اطلاع از شرایط پرداخت اقساطی می‌توانید به مقاله «ایمپلنت اقساطی در تهران» رجوع کنید و یا با شماره‌های: 02126355429 – 02126355128 در تماس باشید. اگر علاقه‌مند هستید که در مورد انواع روش‌های کاشت ایمپلنت بیشتر مطالعه بفرمایید به صفحه «ایمپلنت all on x» مراجعه کنید.

پست های مرتبط

ایمپلنت دندان با لیزر
در دنیای پیشرفته دندانپزشکی امروز، کاشت ایمپلنت‌های دندانی با استفاده از لیزر، انقلابی نو در درمان‌های دهان…
بدون دیدگاه
528

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی