حساسیت به ایمپلنت تیتانیومی

حساسیت به ایمپلنت تیتانیومی | دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران
مقالات
بدون دیدگاه

پرسش گر: راجع به ایمپلنت سرامیکی سوال پرسیده اند و می خواهند بدانند که برای چه افرادی استفاده می شود و آیا برای افرادی خاصی است یا همه می توانند از ایمپلنت سرامیکی استفاده کنند؟

 

دکتر بیرنگ: درسته! ببینید از قدیم‌الایام وقتی‌که ایمپلنت ابداع شد؛ آلیاژ ایمپلنت آلیاژ تیتانیوم بوده تا به امروز هم به همین صورت است. ما اصطلاحاً می‌گوییم آلیاژ ایمپلنت؛ در این آلیاژ عناصر مختلفی دخیل است؛ مثلاً آلومینیوم، وانادیوم و …؛ امروزه (modern dentistry) صنعت ایمپلنت در بخش آلیاژ به سمت زیرکنیوم رفته است؛ خب این‌ها سیستم‌هایی هستند که مثلاً ۱۳، ۱۴ یا حتی۱۷ درصد زیرکنیوم در این آلیاژ گذاشته‌اند که استحکام آن را بالا ببرند؛ اما اگر سؤال شما این است که ایمپلنت سرامیکی یا همان ایمپلنت‌های زیرکنیوم تماماً زیر کنیوم است؟ بله چند سالی است که این ایمپلنت‌ها به بازار آمده‌اند؛ اما بازارش بسیار محدود و گران است؛ یعنی نسبت به ایمپلنت‌های عادی ده‌ها برابر قیمت آن بیشتر است و برای چه افرادی؟

مشاوره دندانپزشکی در تهران،‌دکتر بیرنگ

یکسری مطالعات (case report) یعنی مطالعات موردی را ما دیده‌ایم که افراد نسبت به ایمپلنت با آلیاژ تیتانیوم واکنش آلرژیک نشان داده‌اند؛ این مطالعات ضعف و قوت‌هایی دارد و نیاز به مطالعات بیشتری است؛ بله یکسری افراد نسبت به این آلیاژ تیتانیوم حساسیت نشان داده‌اند و حتی بیمارانی را داشته‌ایم که ایمپلنتشان جوش نخورده و پس‌زده است یا حتی بعد از درمان ایمپلنت دچار مشکلات سیستمیک شده‌اند. اما مقالات نتوانسته‌اند به‌طورقطع این موارد را اثبات کنند و نیاز به زمان و مطالعات بیشتری دارد.

ما توصیه می‌کنیم افرادی که فکر می‌کنند یا نه بالاتر از فکر کردن، تست آلرژیک داده و متوجه شده‌اند که نسبت به تیتانیوم واکنش آلرژیک نشان می‌دهند؛ ما برای آن‌ها ایمپلنت‌های سرامیکی می‌گذاریم.

 این ایمپلنت‌های تمام سرامیکی، ایمپلنت‌های به‌روزی هستند؛ گران‌تر اما ایمن‌اند. ولی هنوز این ایمپلنت‌های سرامیکی به اوج قوت و قدرت خودشان نرسیده‌اند. مواردی از شکستن در آن‌ها دیده‌شده است؛ یعنی خود ایمپلنت بعد از مدتی شکسته است. چون این ایمپلنت‌های سرامیکی، ایمپلنت‌هایی یک‌تکه‌اند؛ پایه‌ی ایمپلنت با کل آن اِبوتمنتشان (abutment) یکی است. دیده‌شده است که شکستگی در این‌ها بسیار است. حالا این جراح‌ها و دانشمندان چند گروه‌اند؛ چون می‌دانید که خاصیت علم این بحث (contravercy) یا اختلاف نظر است که قشنگی علم هم همین است. در صورتیکه در حوزه کاشت دندان به روش دیجیتال در تهران نیاز به مشاوره داشته باشید می توانید از طریق وب سایت و واتس اپ مطب سوالات خود را مطرح نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی