انواع مختلف ایمپلنت دندان بر اساس روش‌ جراحی

انواع مختلف ایمپلنت دندان بر اساس روش‌ جراحی | دکتر احسان بیرنگ
مقالات
بدون دیدگاه

اگر شما یکی از افرادی هستید که قصد کاشت دائمی دندان به صورت ایمپلنت را در مرکز دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص ایمپلنت تهران دارید، به احتمال زیاد انواع مختلف ایمپلنت دندان بر اساس روش جراحی برای شما جذاب خواهد بود. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

متاسفانه افرادی که به دلایل مختلفی دندان‌های دائمی خود را از دست می‌دهند، علاوه بر مشکل در غذا خوردن و صحبت کردن در اکثر مواقع دچار کاهش اعتماد به نفس در لبخند زدن یا حتی صحبت کردن می‌شوند. دکتر بیرنگ این اطمینان را به شما می‌دهد که با کاشت ایمپلنت، جایگزینی دائمی و بسیار راحت را برای دندان‌های از دست رفته شما انجام خواهند داد.

جراحی لثه با دستگاه پیزوسرجری توسط دکتر احسان بیرنگ در تهران

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی بسیار عالی برای دندان‌های از دست رفته افراد هستند. این دندان‌ها مانند دندان‌های مصنوعی قدیمی فقط شامل یک روکش یا پروتز نیستند؛ بلکه کاملاً مانند یک دندان طبیعی دارای ریشه (فیکسچر/ پایه) و روکش (پروتز/ تاج) هستند.

مزیت ایمپلنت دندان: ریشه مصنوعی که به آن پایه ایمپلنت هم گفته می‌شود، مانند یک دندان واقعی عملکرد طبیعی دارد، جویدن و صحبت کردن را برای فرد بسیار راحت می‌کند و همچنین با متصل شدن به استخوان فک از تحلیل استخوان و بافت لثه جلوگیری می‌کند.

انواع ایمپلنت‌های دندانی بر اساس روش جراحی

روش‌های مختلفی برای کاشت دندان به صورت ایمپلنت وجود دارد؛ اما به طور کلی همگی آن‌ها در سه دسته زیر قرار داده می شود که عبارتند از:

 1. ایمپلنت‌های آندوستال
 2. ایمپلنت‌های ساب پریوستال (ساب‌پریوستئال)
 3. ایمپلنت‌های زیگوماتیک (zygomatic)

انواع ایمپلنت دندان از نظر روش جراحی

ایمپلنت‌های آندوستال

رایج‌ترین و ایمن‌ترین نوع ایمپلنت دندانی، ایمپلنت‌های آندوستال (در داخل استخوان) هستند؛ چون معمولاً به عنوان جایگزینی مناسب برای بریج یا پروتز متحرک به کار برده می‌شود. انواع مختلف ایمپلنت‌های آندوستال شامل:

 1. ایمپلنت‌ آندوستال پیچی
 2. ایمپلنت‌ آندوستال صاف
 3. ایمپلنت‌ آندوستال تیغه‌ای

معمولاً متخصص پریودنتیست بر اساس پروتز دندان، برای انتخاب مناسب‌ترین نوع ایمپلنت اقدام می‌کند. برای مطالعه بیشتر در مورد این تخصص و دانستن اینکه برای چه مشکلاتی باید به پریودنتیست مراجعه کنیم، به مقاله «بهترین متخصص جراحی لثه در تهران» رجوع کنید.

مراحل کاشت ایمپلنت‌ آندوستال

 • برای کاشت دندان به صورت ایمپلنت‌ آندوستال، ابتدا لازم است تا ایمپلنتولوژیست بافت لثه را بشکافد و سپس استخوان فک را برای قرار دادن و کاشت پایه ایمپلنت که یک پیچ تیتانیومی است سوراخ کند.
 • این پیچ تیتانیومی که به عنوان ریشه مصنوعی دندان عمل می‌کند، در بازه زمانی مشخصی که معمولاً بین ۲ تا ۴ ماه طول می کشد، زمان نیاز دارد تا با استخوان فک پیوند بخورد.
 • به دلیل متصل شدن استخوان، بافت نرم و پایه ایمپلنت به یکدیگر، ایمپلنت‌‌های آندوستال از جمله ماندگارترین و طبیعی‌ترین روش‌های کاشت دائمی دندان به حساب می‌آیند.
 • لازمه کاشت فیکسچر (پیچ تیتانیومی) درون استخوان، داشتن تراکم استخوان کافی در فک بیمار است. به دلایل مختلفی مانند: ضربه، ژنتیک و بیماری پریودنتال ممکن است استخوان فک از بین برود و ضعیف شود؛ اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد متخصص ایمپلنت یا برای بیمار پیوند استخوان انجام می‌دهد و یا از نوع دوم کاشت دندان یعنی ایمپلنت ساب پریوستال  استفاده می کند.

مشاوره رایگان انواع ایمپلنت دندان بر اساس روش‌ جراحی در تهران | دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت تهران

ایمپلنت‌های ساب پریوستال (ساب‌پریوستئال)

در زمان‌های قدیم از ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال برای بیمارانی که دارای تراکم پایین استخوان فک هستند، استفاده می‌شد؛ اما امروزه دیگر مانند قدیم رواج ندارند و از آن‌ها به ندرت استفاده می‌شود.

مزایا و معایب ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال

 • معمولاً ایمپلنت‌های ساب‌پریوستئال روند درمان بسیار کوتاه‌ مدت‌تری نسبت به ایمپلنت‌ آندوستال دارند؛ یعنی به طور کلی در دو نوبت انجام می‌شوند.
 • ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال مقاومت و پایداری زیادی ندارند؛ چون فیکسچر ایمپلنت داخل استخوان فک قرار داده نمی‌شود و فقط در بالای استخوان قرار می‌گیرد و توسط بافت نرم لثه در جای خود نگه داشته می‌شود.
 • ایمپلنت‌ ساب‌پریوستئال نسبت به پروتزهای بدون ایمپلنت مقاومت و استحکام بیشتری دارد؛ اما نسبت به ایمپلنت آندوستال مقاومت و استحکام کمتری دارد.

مزایا و معایب ایمپلنت های ساب پریوستئال

ایمپلنت های زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک از کمیاب‌ترین و پیچیده‌ترین انواع ایمپلنت است. زمانی که بیمار از تراکم استخوان کافی برخوردار باشد، علاوه بر امکان کاشت ایمپلنت اندوستال از ایمپلنت‌های زیگوماتیک هم می‌توان استفاده کرد. بارزترین تفاوت ایمپلنت‌های زیگوماتیک نسبت به دیگر انواع ایمپلنت، این است که به جای کاشت در استخوان فک در استخوان گونه کاشته می‌شود.

تفاوت بارز ایمپلنت اندوستال، ساب پریوستال و زیگوماتیک

ایمپلنت اندوستال کاشت درون استخوان فک
ایمپلنت ساب پریوستال کاشت در بالای استخوان (درون بافت نرم)
ایمپلنت زیگوماتیک کاشت در استخوان گونه

بهترین روش‌های آماده سازی استخوان برای کاشت ایمپلنت

در صورتی که تراکم استخوان فک بیمار به قدری کم باشد که متخصص ایمپلنت دیجیتال نتواند از هیچ کدام از روش‌های بالا برای کاشت دندان استفاده کند، یکی از روش‌های زیر را به جهت آماده سازی استخوان برای کاشت ایمپلنت انجام می‌دهد:

 1. تقویت استخوان (Bone augmentation)
 2. لیفت سینوس (Sinus lift)
 3. افزایش عرض ریج یا ستیغ استخوان فک (Ridge expansion)

منظور از ایمپلنت یک مرحله و دو مرحله ای چیست؟

اگر خاطرتان باشد در بالا به کاشت ایمپلنت در دو مرحله در قسمت ایمپلنت اندوستال اشاره شد. به همین خاطر لازم دانستیم که توضیح مختصری هم در مورد این موضوع برای شما بگوییم. همچنین شما همراهان عزیز می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد این دو روش کاشت به مقاله ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله ای، کدام بهتر است؟ مراجعه کنید.

 • ایمپلنت یک مرحله‌ای که به آن ایمپلنت فوری نیز گفته می‌شود، تمامی مراحل کاشت از خارج کردن دندان پوسیده و خراب تا قرار دادن پایه در استخوان فک و نصب پروتز یا روکش دندانی موقت، طی یک جلسه انجام می‌شود به همین خاطر است که به این روش درمانی ایمپلنت یک روزه (ایمپلنت بدون درد در تهران) هم گفته می‌شود.
 • اما در ایمپلنت دو مرحله‌ای ابتدا در یک جلسه پایه یا فیکسچر ایمپلنت درون استخوان فک قرار داده می‌شود و بعد از گذشت چند ماه یعنی زمانی که استخوان و پایه به هم جوش خوردند، نوبت چسباندن روکش دائمی بر روی آن می‌شود.

مشاوره رایگان ایمپلنت دیجیتال

کلام آخر

در این مقاله دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت all on x در تهران به توضیح کاملی در مورد انواع مختلف ایمپلنت دندان بر اساس روش‌ جراحی پرداختند. همان‌طور که می‌دانید ایمپلنت‌های دندانی انواع مختلفی دارند که بر اساس اندازه، طول، کشور سازنده و جنس دسته‌بندی می‌شود.

جراح لثه و متخصص ایمپلنت بر اساس موارد زیادی مانند: سن، وضعیت قرارگیری دندان‌ها، میزان تراکم استخوان فک و مقدار هزینه‌هایی که بیمار می‌تواند برای کاشت دندان انجام دهد، نوع ایمپلنت دندان را انتخاب می‌کند.

کاشت دائمی دندان به صورت ایمپلنت مزایای زیادی دارد؛ اما به دلیل پیچیده بودن مراحل و همچنین گران بودن تجهیزات مورد نیاز فرایندی پرهزینه در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل تیم تخصصی ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ برای شما همراهان عزیز گزینه کاشت ایمپلنت اقساطی در تهران را قرار دادند تا بتوانید بدون داشتن دغدغه در مورد هزینه درمان، کاشت دندان دائمی خود را در یک مرکز فوق تخصصی ایمپلنت و زیر نظر متخصصین با تجربه و ماهر انجام دهید.

شما می‌توانید برای دریافت نوبت و انجام انواع ایمپلنت دندان از جمله ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6 با شماره‌های: 02126355429 – 02126355128 – 02126355227 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک 14، برج الماس، طبقه اول، واحد 14 مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی