کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ | دکتر احسان بیرنگ
مقالات
بدون دیدگاه

بیشتر مراجعه کنندگان از خارج و داخل ایران به دکتر احسان بیرنگ متخصص کاشت دندان تهران، دغدغه این را دارند که کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ به همین دلیل هم جناب آقای دکتر تصمیم گرفتند در مقاله‌ای جداگانه تمامی مراحل و طول مدت آن را برای شما عزیزان پاسخ دهند. پس این مقاله ارزشمند را از دست ندهید.

کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

معمولاً کل زمان کاشت ایمپلنت دندان از مشاوره‌های قبل از کاشت تا دوره نقاهت بعد از جراحی، به عوامل مختلفی از جمله: تعداد دندان‌هایی که باید ایمپلنت‌ها بر روی آن‌ها قرار گیرند، شرایط دندانی و فکی فرد، نوع روش کاشت ایمپلنت که آن را می توان به صورت تک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای انجام داد، بستگی دارد.

  • در روش تک مرحله‌ای: ایمپلنت و پروتز دندانی موقت در یک جلسه (که به آن ایمپلنت یک روزه در تهران هم گفته می‌شود) کاشته می شود. این روش معمولاً سریع‌تر از روش سنتی و دو مرحله‌ای است و زمان کلی کاشت ایمپلنت و نصب پروتز دندانی در حدود چند هفته تا چند ماه است. البته این زمان ممکن است با توجه به شرایط فردی هر فرد متفاوت باشد.
  • در روش دو مرحله‌ای: در مرحله اول ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شود و به مدت حدود چند ماه زمان لازم دارند تا به خوبی با هم ادغام و متصل شوند. در مرحله دوم، پروتز دندانی بر روی پایه ایمپلنت جوش خورده به استخوان قرار می گیرد. در مجموع، زمان کلی کاشت ایمپلنت و نصب پروتز در این روش بین چندین ماه است.

در هر صورت، برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر زمان مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت دندان، بهتر است با یک متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه و ایمپلنت) مشاوره انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه بیشتر به مقاله (ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله ای، کدام بهتر است؟) مراجعه کنید.

پریودنتیست کیست؟ | دکتر احسان بیرنگ متخصص پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران

مراحل کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

برای بهتر تخمین زدن و متوجه شدن زمان مورد نیاز برای جراحی دندان به صورت ایمپلنت، تیم تخصصی ایمپلنت دیجیتال دکتر بیرنگ، لازم دانستند که کلیه مراحل از ابتدا تا انتها را به صورت کامل برای شما توضیح دهند. این مراحل بسته به شرایط هر فرد متفاوت است؛ اما معمولاً مراحل زیر برای بیشتر افراد طی می‌شود که شامل:

مشاوره و بررسی اولیه

در این مرحله، شما با پزشک دندانپزشک متخصص مشاوره می‌کنید و جزئیات درمان را بررسی می‌کنید. پزشک شما شرایط دندانی و فکی خود را بررسی کرده و از شما تاریخچه پزشکی و داروهای مصرفی را جمع آوری می‌کند.

کاشت ایمپلنت دندان در سریع‌ترین زمان ممکن، بدون حتی یک روز بی دندانی| دکتر احسان بیرنگ

بررسی تراکم استخوان و وضعیت سینوس‌ها

قبل از انجام جراحی و کاشت ایمپلنت، دکتر بیرنگ میزان تراکم استخوان فک بالا و پایین و همچنین وضعیت قرارگیری سینوس‌ها در فک بالا را برای اطمینان از مناسب بودن موقعیت برای کاشت ایمپلنت بررسی می‌کند. در صورتی که هر کدام از این موقعیت‌ها مناسب نباشد، ایشان از عمل پیوند استخوان یا لیفت سینوس برای فراهم کردن بستر کاشت استفاده می‌کنند.

زمان بهبودی کامل پیوند استخوان دندان

جراحی کاشت ایمپلنت یک واحد و یا ایمپلنت all on x

  • کاشت به روش سنتی: در این مرحله، جراح ایمپلنت دندان، با تیغ جراحی یک بریدگی را در لثه ایجاد می‌کند و فیکسچر ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهد. سپس لثه را می‌بندد. مدت زمانی پس از جراحی (معمولاً چند ماه) زمان لازم است تا پایه ایمپلنت به استخوان متصل شود و تا بتوان پروتز یا تاج دندان را بر روی آن قرار داد.
  • کاشت به روش دیجیتال: اگر کاشت به روش دیجیتال انجام شود، ابتدا یک اسکن کلی از فک بیمار گرفته و یک راهنمای جراحی (سرجیکال گاید) که مشخص کننده محل دقیق کاشت ایمپلنت است، به وسیله طراحی کامپیوتری قالب‌گیری و ساخته می‌شود. در این روش میزان خطای انسانی به حداقل ممکن می‌رسد و با کمترین درد و خونریزی کار کاشت ایمپلنت انجام می‌شود.

معمولاً از روش کاشت به روش دیجیتال بیشتر برای ایمپلنت all on x، ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6 که به صورت تمام فک هستند، استفاده می‌شود؛ اما اگر بیمار بخواهد زمان نقاهت کوتاه‌تر داشته و جراحی لثه نداشته باشد هم این روش را می‌تواند انتخاب کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت این دو روش به «کاشت ایمپلنت دیجیتال و سنتی» مراجعه کنید.

طول مدت جراحی ایمپلنت به روش سنتی

نصب پروتز دندانی

بعد از ادغام کامل ایمپلنت با استخوان، متخصص دندانپزشک ایمپلنت، پروتز دندانی دائم و اختصاصی بیمار را روی ایمپلنت نصب می‌کند. این پروتز می‌تواند یک پروتز تکی یا چندتایی (به عنوان جایگزین چند دندان) باشد. پروتز دندانی ممکن است چند جلسه نیاز داشته باشد تا به طور کامل ساخته و نصب شود.

البته دکتر احسان بیرنگ در روش ایمپلنت فوری خود، بعد از قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان، یک روکش موقت بر روی آن قرار می‌دهد تا بیماران عزیز بدون حتی یک روز بی‌دندانی بتوانند کلینیک فوق تخصصی ایمپلنت ایشان را ترک کنند و بعد از متصل شدن پایه و استخوان، روکش دائم را قرار می‌دهند.

با انجام همه این مراحل، فرایند کاشت ایمپلنت دندان کامل می‌شود. هر مرحله از این فرایند ممکن است زمانی متفاوت را بسته به شرایط خاص دهان و دندان هر فرد در بر بگیرد. توصیه می‌شود برای اطلاع دقیق از زمان کاشت ایمپلنت، با یک متخصص ایمپلنت ملاقات کنید و در مورد جزئیات مراحل و زمان‌بندی لازم، اطلاعات دقیق‌تری را دریافت کنید.

طول مدت جراحی ایمپلنت به روش دیجیتال

جمع بندی

دکتر احسان بیرنگ در این مقاله به این سؤال پرتکرار بیماران عزیز که کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟، پاسخ دادند. دانستیم که تعیین زمان دقیق برای کاشت ایمپلنت تنها با مراجعه به یک متخصص ایمپلنت و انجام معاینه دقیق امکان پذیر است.

معمولاً روش کاشت به صورت دیجیتال به دلیل اینکه این فرایند با استفاده از تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال است، کاشت ایمپلنت بدون جراحی، با کمترین درد و حداقل خونریزی انجام می‌شود، روند کاشت سریع‌تر است و دوره نقاهت کوتاه‌تری هم دارد؛ بیشتر مورد استقبال بیماران عزیز قرار می‌گیرد.

همراهان عزیز شما می‌توانید با مراجعه به مطب و دریافت نوبت، علاوه بر بهره مندی از بهترین متخصصین و مدرن‌ترین تجهیزات، از شرایط پرداخت اقساطی ایمپلنت در زعفرانیه هم بهره‌مند شوید. برای اطلاعات بیشتر به «ایمپلنت اقساطی در تهران» مراجعه کنید و یا با مرکز تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی