بهترین ایمپلنت ساخت کدام کشور است؟ | دکتر احسان بیرنک متخصص ایمپلنت دیجیتال

بهترین ایمپلنت ساخت کدام کشور است؟
مقالات
بدون دیدگاه

در عصر مدرن پزشکی دندانپزشکی، ایمپلنت‌های دندانی به عنوان راه‌حلی موثر و دائمی برای جبران دندان‌های از دست رفته مطرح می‌شوند. با افزایش تقاضا برای این نوع درمان، تعداد زیادی از کشورها و شرکت‌ها به تولید و توسعه ایمپلنت‌های دندانی با ویژگی‌ها و فناوری‌های متفاوت پرداخته‌اند. بسیاری معتقدند که کشور سازنده می‌تواند نشان‌دهنده کیفیت و استاندارد یک ایمپلنت باشد؛ اما آیا واقعاً اینگونه است؟

به گفته دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص ایمپلنت شمال تهران، کشورهای مختلفی مانند: سوئد، سوئیس، آلمان و ایالات متحده به خاطر برندهای معتبر دندانپزشکی خود شناخته می‌شوند. به‌نظر شما بهترین ایمپلنت ساخت کدام کشور است؟ در این مقاله، ما قصد داریم تا با بررسی دقیق و مقایسه‌ای از ایمپلنت‌های مختلف، به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا واقعاً یک کشور خاصی در ساخت بهترین ایمپلنت‌های دندانی پیشرو است یا نه و چه عواملی در انتخاب بهترین ایمپلنت باید مد نظر قرار گیرد.

کاشت ایمپلنت دندان در سریع‌ترین زمان ممکن، بدون حتی یک روز بی دندانی| دکتر احسان بیرنگ

تاریخچه ایمپلنت‌های دندانی

تاریخچه ایمپلنت‌ دندان به دوران‌های قدیم باز می‌گردد. از آن زمان تاکنون، روش‌ها و مواد استفاده‌ شده برای ایمپلنت تغییر زیادی کرده است. در زیر به برخی از نکات برجسته در تاریخچه ایمپلنت‌های دندانی پرداخته شده است:

 1. دوران باستان: اولین نمونه‌های ایمپلنت دندانی به دوران‌های باستانی مانند مصریان باستان و سرزمین‌های آمریکا باز می‌گردد. در مومیایی‌هایی که کشف شده است، دیده می‌شود که انسان‌ها سعی می‌کرده‌اند جایگزین‌هایی برای دندان‌های از دست رفته ایجاد کنند. این جایگزین‌ها ممکن است از جنس استخوان، سنگ، و حتی طلا باشد.
 2. قرن 18 و 19: در این دوران، دندان‌هایی از جنس چوب یا دندان‌های استخراج شده از جانوران مانند گاو استفاده می‌شد.
 3. قرن 20: تا اوایل قرن 20، ایمپلنت‌ها معمولاً از فلزات مختلف ساخته می‌شدند؛ ولی موفقیت‌آمیز نبودند. مشکلاتی مانند: عدم تحمل بدن و التهابات شدید به همراه داشتند. در سال‌های 1950، پروفسور برانمارک، یک جراح ارتوپدی اهل سوئد، تصادفاً کشف کرد که تیتانیوم می‌تواند با استخوان ادغام شود بدون اینکه واکنش نامطلوبی ایجاد کند. این پدیده به نام  استئواینتگریشن  (osteoporosis) شناخته می‌شود.
 4. از دهه‌های 1960 تاکنون: پروفسور برانمارک اولین ایمپلنت تیتانیومی را در سال 1965 در سوئد نصب کرد. از آن پس، ایمپلنت‌های دندانی به سرعت پیشرفت کردند. تکنولوژی‌های جدید، مواد بهتر و طراحی‌های متنوع‌تر ایمپلنت‌ها منجر به موفقیت‌های بیشتر در درمان‌های ایمپلنتی شد.

به گفته دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت دیجیتال در تهران:

امروزه، ایمپلنت‌های دندانی از مواد بی‌بدیلی مانند تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته می‌شوند. طراحی‌های مختلف، تکنیک‌های نصب متنوع و پیشرفت‌های تکنولوژیک در زمینه‌های مختلف مانند CAD/CAM به بهبود و افزایش موفقیت‌آمیز بودن ایمپلنت‌ها کمک کرده است.

تاریخچه ایمپلنت های دندانی

دسته بندی انواع ایمپلنت دندانی

ایمپلنت‌های دندانی به گونه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند تا با نیازهای مختلف بیماران و شرایط مختلف استخوان فک منطبق باشند. این ایمپلنت‌ها بر اساس موقعیت قرارگیری نسبت به استخوان، شکل طراحی، برند یا کشور سازنده و مواد اولیه ساخت، دسته‌بندی می‌شوند. برخی از دسته‌بندی‌های رایج ایمپلنت‌های دندانی شامل موارد زیر است:

دسته‌بندی بر اساس موقعیت نسبت به استخوان

ایمپلنت‌ها بر اساس موقعیت قرارگیری نسبت به استخوان فک به دو دسته کلی ایمپلنت اندواستئوز (Endosteal) و ایمپلنت سوپراپریوستئال (Subperiosteal) تقسیم‌بندی می‌شوند. ایمپلنت اندواستئوز در استخوان فک قرار می‌گیرد و از محبوب‌ترین نوع ایمپلنت‌ها محسوب می‌شود. معمولاً از تیتانیوم ساخته شده و به شکل میله‌های مسطح یا پیچ است.

اما برعکس دسته قبلی ایمپلنت‌های سوپراپریوستئال، روی استخوان فک قرار می‌گیرند و برای افرادی که مقدار کافی استخوان فک ندارند یا نمی‌خواهند جراحی گسترده‌ای روی استخوان فک انجام دهند، مناسب است. این افراد برای بهبود و افزایش تراکم استخوان فک خود لازم است عمل پیوند استخوان یا سینوس لیفت انجام دهند.

دسته‌بندی بر اساس طراحی

ایمپلنت‌ها بر اساس مجزا یا یکپارچه بودن اجزای سازنده آن به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. ایمپلنت یک‌قسمتی (Single-piece): در این نوع ایمپلنت، تمام قسمت‌ها به یکدیگر متصل هستند و در یک جلسه جراحی نصب می‌شود.
 2. ایمپلنت دو قسمتی (Two-piece): در این نوع ایمپلنت، بخش‌های مختلف به صورت جداگانه ساخته و نصب می‌شوند.

دسته‌بندی بر اساس مواد سازنده

در حال حاضر و با توجه به تحقیقات انجام شده، ایمپلنت ساخته شده از تیتانیوم و زیرکونیا، دو نوع دندان مصنوعی به‌شدت سازگار و ایمن برای بدن انسان‌ها هستند. ایمپلنت تیتانیوم، به دلیل مقاومت بالا و ویژگی‌های ضدحساسیتی، از موارد بسیار رایج کاشت دندان است. در برخی موارد از ایمپلنت زیرکونیا هم به دلیل ظاهری طبیعی‌تر و ویژگی‌های ضد حساسیتی استفاده می‌شود.

دسته بندی بر اساس کشور سازنده

برخی کشورها به دلیل داشتن شرکت‌های بزرگ و معتبر، شهرت و نامی شناخته شده‌تر در صنعت ایمپلنت دندانی دارند. برخی از این کشورهای برتر در تولید ایمپلنت به شرح زیر است:

 1. ایمپلنت سوئدی
 2. ایمپلنت سوئیسی
 3. ایمپلنت آلمانی
 4. ایمپلنت آمریکایی
 5. ایمپلنت فرانسوی
 6. ایمپلنت کره‌ای

بسیاری از کشورهای دیگر نیز در زمینه تولید ایمپلنت فعالیت می‌کنند، از جمله اسرائیل، برزیل، چین، هند و ایران که هر کدام شرکت‌های خاص خود را دارند. این فهرست تنها چند مثال از برندهای برجسته است و تعداد زیادی برند و شرکت دیگر در سراسر جهان وجود دارد که ایمپلنت‌های دندانی با کیفیت مختلف در رنج قیمت‌های متفاوت تولید می‌کنند.

انتخاب مناسب‌ترین ایمپلنت دندانی

کدام کشورها در ساخت ایمپلنت‌های دندانی پیشرو هستند؟

چندین کشور در زمینه تولید و توسعه ایمپلنت‌های دندانی نقش پررنگی دارند. این کشورها با توجه به سرمایه‌گذاری‌های عظیم در تحقیقات و توسعه، فناوری پیشرفته، و آموزش‌های تخصصی در زمینه دندانپزشکی به این موقعیت رسیده‌اند. برخی از این کشورها شامل موارد زیر هستند:

 • سوئد: محل تولد ایمپلنت‌های مدرن دندانی است. شرکت Nobel Biocare، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های تولید ایمپلنت در جهان، در سوئد مستقر است.
 • سوئیس: سوئیس نیز یکی از پیشتازان در زمینه تولید ایمپلنت‌های دندانی است. شرکت‌های معتبری مانند Straumann و Zimmer Dental در این کشور فعالیت می‌کنند.
 • آلمان: آلمان با داشتن شرکت‌هایی مانند Dentsply Sirona و Camlog در صنعت ایمپلنت‌های دندانی فعالیت موفقی دارد.
 • آمریکا: با وجودی که ایمپلنت‌های دندانی در اروپا شکل گرفت؛ اما آمریکا نیز با داشتن شرکت‌های بزرگ مانند Zimmer Biomet و 3i در این زمینه نقش مهمی دارد.
 • کره جنوبی: در سال‌های اخیر، کره جنوبی نیز با ورود شرکت‌هایی مانند Osstem و MegaGen به بازار جهانی ایمپلنت دندانی، جایگاه خود را مستحکم کرده است.
 • اسرائیل: این کشور نیز با داشتن شرکت‌های معتبری مانند MIS Implants و Alpha-Bio در صنعت ایمپلنت‌های دندانی فعالیت قابل توجهی دارد.

آیا کیفیت ایمپلنت حتماً به کشور سازنده وابسته است؟

به گفته دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص پریودنتیست تهران:

خیر، کیفیت ایمپلنت دندانی حتماً به کشور سازنده وابسته نیست. بعضی از کشورها در زمینه تولید ایمپلنت‌های دندانی شهرت جهانی دارند و با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و تحقیقات گسترده به تولید ایمپلنت‌های با کیفیت می‌پردازند؛ اما این به معنای این نیست که ایمپلنت‌های با کیفیت تنها از این کشورها تولید می‌شوند. بسیاری از شرکت‌های جوان و نوپا در کشورهای دیگر نیز توانمندی تولید ایمپلنت‌های با کیفیت را دارا هستند.

نکته مهم این است که ایمپلنت‌های دندانی باید تحت استانداردهای بین‌المللی ساخته شوند و همان‌طور که در بالا هم گفته شد، موفقیت ایمپلنت‌ها در درمان‌های دندانپزشکی اغلب به طراحی، مواد استفاده شده، فرآیند ساخت، تحقیقات انجام شده روی آن‌ها و میزان رضایت بیماران وابسته است، نه حتماً محل تولید آن.

آیا کیفیت ایمپلنت حتماً به کشور سازنده وابسته است؟

چه فاکتورهایی باعث می‌شود یک ایمپلنت به عنوان بهترین شناخته شود؟

برخی از فاکتورهای مهم که یک ایمپلنت دندانی را به عنوان بهترین دندان مصنوعی در بازار به شهرت می رساند، عبارت‌اند از:

 • استئواینتگریشن: یک ایمپلنت باید بتواند به خوبی با استخوان ادغام شود. این امر موجب می‌شود ایمپلنت به طور محکم در جای خود بماند و طول عمر بیشتری داشته باشد.
 • مواد سازنده: موادی که در ساخت ایمپلنت استفاده می‌شوند، باید بی‌بدیل، مقاوم و قابل تحمل باشند. تیتانیوم و زیرکونیا دو ماده متداول در ساخت ایمپلنت‌ها هستند.
 • طراحی: طراحی مناسب می‌تواند به ادغام بهتر و سریع‌تر ایمپلنت کمک کند و همچنین به کارکرد طبیعی‌تر دندان کمک می‌کند.
 • عمر طولانی
 • مقاومت در برابر واکنش‌های آلرژیک: ایمپلنت نباید واکنش‌های آلرژیک یا التهابی در بدن بیمار ایجاد کند.
 • قیمت: ایمپلنت باید ارزش مناسبی نسبت به هزینه‌های آن داشته باشد. همچنین باید در نظر گرفت که بعضی بیماران ممکن است به دنبال گزینه‌های اقتصادی‌تر باشند.
 • میزان تجربیات موفقیت‌آمیز و بازخورد دندانپزشکان و بیماران از کیفیت و کارایی ایمپلنت

چقدر قیمت یک ایمپلنت بر انتخاب آن تاثیرگذار است؟

هزینه یکی از فاکتورهای مؤثر در انتخاب ایمپلنت دندانی است. برای بسیاری از بیماران، قیمت یک محصول می‌تواند تصمیم‌گیری را تحت تاثیر قرار دهد. البته قیمت به تنهایی نباید تنها معیار انتخاب باشد. هزینه ایمپلنت می‌تواند بر اساس برند، کشور سازنده، مواد به‌کاررفته، تکنولوژی‌های مرتبط با آن، و همچنین هزینه‌های مرتبط با کاشت و پس از آن، تغییر کند.

با این وجود، ایمپلنت‌های با هزینه‌های پایین‌تر ممکن است از مواد کم کیفیتی ساخته شده باشند یا فاقد تکنولوژی‌هایی باشند که به طول عمر بیشتر یا ادغام بهتر با بافت استخوانی کمک می‌کنند. از طرف دیگر، ایمپلنت‌های گران‌تر ممکن است هزینه‌های بیشتری به دلیل تحقیق و توسعه، کیفیت مواد، و یا استانداردهای ساخت بالاتر داشته باشند.

مهم است که بیماران و دندانپزشکان هزینه را در کنار دیگر فاکتورها مانند کیفیت، مدت زمان طول عمر ایمپلنت، و بازخورد از سایر بیماران مورد ارزیابی قرار دهند. بهتر است که بیماران با ایمپلنتولوژیست خود مشورت کنند تا محصولی را انتخاب کنند که هم به نیازهای آن‌ها پاسخ می‌دهد و هم در محدوده بودجه‌ای که می‌توانند پرداخت کنند قرار دارد.

همراهان عزیز، دکتر بیرنگ برای آسودگی خیال شما عزیزان از بابت هزینه‌های درمان، گزینه پرداخت قسطی را قرار داده‌اند تا هیچ بیماری به دلیل زیاد بودن هزینه‌های درمان از کاشت و استفاده از ایمپلنت باکیفیت و مرغوب محروم نشود. برای اطلاع از شرایط پرداخت قسطی و همچنین قیمت کاشت دندان به (ایمپلنت اقساطی در تهران ) و (قیمت ایمپلنت) مراجعه کنید.

ایمپلنت اقساطی در شمال تهران | دکتر احسان بیرنگ

کلام نهایی

همان‌طور که دکتر بیرنگ متخصص ایمپلنت فوری در این مطلب به طور کامل توضیح دادند، بسیاری از افراد در جستجوی بهترین ایمپلنت دندانی، به کشور سازنده توجه می‌کنند. انتخاب بهترین ایمپلنت فقط به کشور سازنده محدود نمی‌شود. عوامل دیگری مانند کیفیت مواد به‌کاررفته، فناوری‌های مرتبط، طراحی و هزینه نیز در تصمیم‌گیری اهمیت دارند. قیمت ایمپلنت هم اگر چه یک فاکتور قابل توجه است؛ اما نباید به عنوان تنها معیار ارزیابی مورد استفاده قرار گیرد.

ایمپلنت‌های با قیمت بالاتر ممکن است از مواد با کیفیت بالاتر و فناوری‌های پیشرفته‌تر ساخته شده باشند، در حالی که ایمپلنت‌های ارزان‌تر ممکن است از نظر کیفیت و دوام با محصولات گران‌تر فرق کنند. در نهایت، بهترین ایمپلنت آن است که به نیازها، بودجه و انتظارات هر بیمار پاسخ می‌دهد. توصیه می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری با یک دندانپزشک متخصص ایمپلنت مشورت کنید و از منابع مختلف برای اطلاعات بیشتری در مورد برندهای مختلف استفاده کنید، تا از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید.

کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر بیرنگ آماده ارائه انواع خدمات کاشت دندان از جمله: ایمپلنت all on x، ایمپلنت all on 4 و ایمپلنت all on 6 در زعفرانیه به شما عزیزان است. برای دریافت نوبت و انجام مشاور رایگان با شماره‌های 02126355429 – 02126355128 – 02126355227 در تماس باشید.

پست های مرتبط

جراحی لثه با لیزر (LPT)
جراحی لثه با لیزر (LPT) به گفته دکتر احسان بیرنگ بهترین پریودنتیست (متخصص جراح لثه) تهران، یک…
بدون دیدگاه
1,569

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات تازه
خدمات تخصصی